Residential For Sale in Calgary, Alberta
Exceptionally well maintained and upgraded two storey home including a double detached garage. The home features an airy open floor plan with nine foot ceiling on the main level and a fully developed basement with bedroom, 4 piece bath with heated floor, and a recreation room. The upper level includes the primary bedroom complete with a walk in closet, 4 piece ensuite and a tasteful feature wall. There are two other bright and inviting bedrooms on the upper level, laundry enclosure and another upgraded 4 piece bathroom with a heated tile floor. The main level and basment level features new luxury vinyl plank flooring and the upper level has new carpet throughout, all installed in 2026. The entire home was recently painted. For peace of mind recent maintenance and upgrades include new shingles and siding installed in 2024, new hot water tank in 2022, new furnace in 2024, new fully featured refrigerator and microwave hood fan in 2025. For your comfort on those hot summer days the home has central air conditioning. And, no more climbing up on the roof to put up Christmas lights as this home includes gemstone soffit lighting which you can control the timing and lighting effects right from your phone. Be sure to check out the Virtual Tour. Don't wait, homes as fully featured and well maintained as this don't come available very often.
| Street Address: | 100 Redstone Avenue NE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Redstone |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.17323738 |
| Longitude: | -113.96010306 |
| MLS® Number: | A2307911 |
| Price: | $539,000 |
| Property Area: | 1,470 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,470 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2013 |
| Listing Date: | May 14, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Garage Control(s),Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-2M |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Shopping Nearby |
| Heating: | High Efficiency,Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,470 sqft |
| Community Name | Redstone |
| Subdivision Name | Redstone |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 2,917 sqft |
| Built in | 2013 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Garage Control(s), Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Vinyl Plank |
| Features | Ceiling Fan(s), Granite Counters, High Ceilings, Kitchen Island, Open Floorplan |
| Construction Material | Vinyl Siding |
| Building Amenities | None |
| Structures | Deck, Front Porch |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | High Efficiency, Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding |
| Community Features | Playground, Shopping Nearby |
| Amenities Nearby | Playground, Shopping Nearby |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,470 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 136.57 sq m |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 2,917 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.07 acres |
| Frontage: | 27 ft |
| Legal Description: | 1211060;7;7 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Living Room | 14`0" x 19`1" |
| Kitchen With Eating Area | 11`7" x 14`3" |
| Dining Room | 9`11" x 14`11" |
| Foyer | 9`3" x 8`1" |
| 2pc Bathroom | 5`0" x 5`4" |
| Bedroom - Primary | 16`4" x 12`1" |
| Bedroom | 9`9" x 10`0" |
| Bedroom | 10`0" x 9`11" |
| 4pc Ensuite bath | 7`10" x 6`7" |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 8`9" |
| Game Room | 17`0" x 18`2" |
| Bedroom | 12`7" x 11`8" |
| 3pc Bathroom | 5`6" x 8`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp