Residential For Sale in Okotoks, Alberta
OPEN HOUSE: SUNDAY, MAY 3, 2:00-4:30 PM. This beautifully maintained home in desirable Wedderburn neighborhood is ideal for family living offering easy north access to Calgary. Enjoy the conveniences of nearby schools, shopping, parks/playgrounds, and walking paths. The double detached garage is insulated and drywalled. The yard is landscaped and fenced with plenty of outdoor space and large back patio and barbeque hook-up. This outstanding home features 1,622 sq. ft. of developed area complete with central air-conditioning, meticulously maintained inside and out. Attractive open floor plan with high ceilings, vinyl plank flooring, and upgraded stainless appliances. The large foyer has a massive walk-in closet. There is plenty of main level area with large great room and open dining area. The bright kitchen features plenty of cupboard and counter space, walk-in pantry, island breakfast bar, quartz counters, upgraded appliances, and built-in microwave. The back entrance features a 2-piece powder room and access to the back yard patio. The upper level features a spacious loft area, ideal for office, or flex room. The primary bedroom offers a 4-piece ensuite and walk-in closet. The second upper bedroom also has it's own 4-piece ensuite and large closet. There is a convenient upper level laundry room. The lower level has a professionally developed 4-piece bathroom. The remainder of the lower level is unfinished and ready for your development ideas. This outstanding property offers both a great location in desirable Wedderburn community, and a spacious beautifully maintained home. Just move in!
| Street Address: | 93 Wolf Gate |
| City: | Okotoks |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Foothills County |
| Subdivision: | Wedderburn |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.74091487 |
| Longitude: | -113.97182394 |
| MLS® Number: | A2307236 |
| Price: | $619,500 |
| Property Area: | 1,586 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,586 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2023 |
| Listing Date: | May 01, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Garage Control(s),Microwave,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | TN |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,586 sqft |
| Community Name | Wedderburn |
| Subdivision Name | Wedderburn |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 2,754 sqft |
| Built in | 2023 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Garage Control(s), Microwave, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Vinyl Plank |
| Features | Breakfast Bar, Closet Organizers, High Ceilings, Kitchen Island, Quartz Counters, Soaking Tub, Storage |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Structures | Patio |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,586 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 147.31 sq m |
| Main Level: | 776 sq ft |
| Upper Level: | 810 sq ft |
| Below Grade: | 36 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 2,754 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.06 acres |
| Frontage: | 35 ft |
| Great Room | 12`3" x 13`7" |
| Dining Room | 9`1" x 13`3" |
| Kitchen | 13`0" x 12`0" |
| Foyer | 5`6" x 9`8" |
| Walk-In Closet | 5`4" x 8`3" |
| 2pc Bathroom | 5`0" x 4`9" |
| Mud Room | 5`4" x 5`6" |
| Bedroom - Primary | 13`0" x 15`11" |
| Bedroom | 10`10" x 10`0" |
| Laundry | 5`4" x 7`0" |
| 4pc Ensuite bath | 8`9" x 13`9" |
| 4pc Ensuite bath | 5`4" x 10`0" |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 7`5" |
| Walk-In Closet | 5`4" x 6`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp