Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to this stylish and well-appointed semi-detached home in the desirable community of Sage Hill. Thoughtfully designed with a bright, open-concept layout, this home offers the perfect blend of comfort and functionality. The main floor features upgraded lighting throughout and beautiful maple cabinetry, adding warmth and timeless appeal. The kitchen is a true standout—complete with quartz countertops, stainless steel appliances, ample workspace, and excellent storage, including a second pantry-style closet and a spacious nook ideal for both everyday living and entertaining. Upstairs, you’ll find two generously sized bedrooms, each with its own private ensuite, providing convenience and privacy. The upper-level laundry is equipped with a front-load, large-capacity Samsung Platinum washer and dryer making daily routines effortless. The basement is undeveloped and ready for your future vision, with rough-in plumbing already in place. Located in the family-friendly community of Sage Hill, you’ll enjoy easy access to shopping, schools, parks, and major roadways. This is an excellent opportunity to own a beautifully maintained home in one of Calgary’s most sought-after northwest neighbourhoods. Call your favourite REALTOR® today to book your private showing!
| Street Address: | 70 Sage Bluff Gate NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Sage Hill |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.17909997 |
| Longitude: | -114.13991787 |
| MLS® Number: | A2306902 |
| Price: | $500,000 |
| Property Area: | 1,455 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,455 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2016 |
| Listing Date: | May 01, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Composite Siding,Stone,Wood Frame |
| Parking: | Parking Pad |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Garburator,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,455 sqft |
| Community Name | Sage Hill |
| Subdivision Name | Sage Hill |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 2,572 sqft |
| Built in | 2016 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Parking Pad |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Garburator, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Window Coverings |
| Flooring | Vinyl Plank |
| Features | Closet Organizers, Double Vanity, Granite Counters, High Ceilings, Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home, Open Floorplan, Walk-In Closet(s) |
| Construction Material | Composite Siding, Stone, Wood Frame |
| Building Amenities | Other |
| Structures | Front Porch |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Composite Siding, Stone, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Parking Type | Parking Pad |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,455 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 135.14 sq m |
| Main Level: | 684 sq ft |
| Upper Level: | 770 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 2,572 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.06 acres |
| Frontage: | 22 ft |
| Legal Description: | 1610897;10;67 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 2pc Bathroom | 4`9" x 4`4" |
| Dining Room | 14`3" x 9`7" |
| Foyer | 4`1" x 4`7" |
| Kitchen | 12`9" x 11`5" |
| Living Room | 17`0" x 16`0" |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 9`8" |
| 5pc Ensuite bath | 11`5" x 7`10" |
| Bedroom | 11`9" x 12`5" |
| Bedroom - Primary | 13`2" x 13`5" |
| Walk-In Closet | 5`6" x 10`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp