Condo For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to this 2 bedroom, 1 bathroom townhome in Forest Heights offering over 1100 square feet of living space. The main floor features a large living area with access to a spacious balcony. The kitchen includes stainless steel appliances, plenty of cabinetry, and a functional layout that connects nicely to the main living space. Laundry is located in a large utility room that also offers plenty of additional storage. Upstairs features a large primary bedroom, a second bedroom with a walk in closet, and a third room that works perfectly for storage or a small office. A full bathroom completes the upper level. The home is clean and in good original condition. It does require some TLC and has been priced accordingly. This unit comes complete with an outdoor parking stall and is located close to Marlborough Mall, LRT, shopping, restaurants, and major traffic routes. Do not miss this opportunity. Book your private showing today.
| Street Address: | 65, 3705 Fonda Way SE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Forest Heights |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.05172480 |
| Longitude: | -113.97790299 |
| MLS® Number: | A2306896 |
| Price: | $229,900 |
| Property Area: | 1,183 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,183 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1978 |
| Listing Date: | May 01, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Assigned,Stall |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 d75 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Shopping Nearby |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,183 sqft |
| Community Name | Forest Heights |
| Subdivision Name | Forest Heights |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1978 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Assigned |
| Time on MLS Listing | 2 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Carpet, Linoleum, Tile |
| Features | Breakfast Bar |
| Style | Attached |
| Construction Material | Stucco, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Parking |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Stucco, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Shopping Nearby |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Park, Shopping Nearby |
| Maintenance Fees | $369 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash |
| Parking Type | Assigned |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 1,183 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 109.90 sq m |
| Main Level: | 611 sq ft |
| Upper Level: | 540 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | 7811202;65 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 10`1" x 10`7" |
| Dining Room | 13`9" x 7`11" |
| Living Room | 15`5" x 12`6" |
| Laundry | 5`7" x 11`3" |
| Bedroom - Primary | 13`9" x 12`5" |
| Bedroom | 11`9" x 9`5" |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 9`0" |
| Storage | 5`6" x 4`8" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp