Residential For Sale in Calgary, Alberta
This unique home gives you that country cabin feel with the convenience of city living. The open main floor offers large living room, dining room with patio doors to the deck bringing in the natural light and a spacious kitchen with lots of work space, great for family or entertaining. A convenient 2 piece bathroom finishes off the main floor. Upstairs you will find 3 good sized bedrooms and an updated 4 piece bath with a jetted tub and large walk-in shower with dual shower heads. The fully finished basement offers some great additional family living space. Since purchasing this home 10 years ago, the seller has put in new windows, sliding doors off the dining room, tankless hot water, new furnace, new roof, new carpet and the kitchen and bathroom have been updated. There is a single driveway that allows 2 cars to park tandem.
| Street Address: | 194 Abergale Close NE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Abbeydale |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.05920383 |
| Longitude: | -113.92836589 |
| MLS® Number: | A2306624 |
| Price: | $409,900 |
| Property Area: | 1,156 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,156 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1979 |
| Listing Date: | Apr 30, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Driveway,Parking Pad |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Freezer,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-C2 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Schools Nearby |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,156 sqft |
| Community Name | Abbeydale |
| Subdivision Name | Abbeydale |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 2,508 sqft |
| Built in | 1979 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Driveway |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Freezer, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Laminate, Vinyl Plank |
| Features | Bar, Breakfast Bar, Ceiling Fan(s), Jetted Tub, Open Floorplan, Tankless Hot Water |
| Construction Material | Stucco, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stucco, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Schools Nearby |
| Amenities Nearby | Schools Nearby |
| Parking Type | Driveway |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,156 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 107.40 sq m |
| Main Level: | 578 sq ft |
| Upper Level: | 578 sq ft |
| Below Grade: | 578 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 2,508 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.06 acres |
| Frontage: | 21 ft |
| Entrance | 6`5" x 3`10" |
| Living Room | 11`4" x 13`11" |
| Dining Room | 8`0" x 10`11" |
| Kitchen | 9`6" x 14`3" |
| Bedroom - Primary | 9`11" x 12`7" |
| Bedroom | 8`11" x 11`11" |
| Bedroom | 8`11" x 10`7" |
| 2pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Family Room | 10`10" x 14`3" |
| Game Room | 10`0" x 13`9" |
| Other | 8`1" x 9`11" |
| Laundry | 7`0" x 7`4" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp