Residential For Sale in Calgary, Alberta
**Open House Sat May 2 from 2-4pm** Incredible location in the highly sought-after community of Lakeview! Just 400 metres from the trailhead of Weaselhead Park, you’ll enjoy easy access to some of Calgary’s most beautiful natural pathways and outdoor amenities. Step inside to a spacious and bright main floor, where a large living room flows seamlessly into the dining area—ideal for both everyday living and entertaining. The eat in kitchen is bright with a large window overlooking the backyard. Upstairs, you’ll find three large bedrooms and a full bathroom. The lower level (at grade level) offers a generous rec room, an additional bedroom, and a half bath. The basement level includes a large games room complete with a pool table and bar area, along with a utility area and laundry. The four-level split design also provides excellent storage space, including the often-appreciated area beneath the third level. There is a double detached garage and a fabulous backyard! The furnace was replaced in Sep 2022, the roof on the garage was done in 2017 and the roof on the house in 2023. Located close to excellent schools, including Jennie Elliott School and Bishop Pinkham School within walking distance, and Central Memorial High School just a short drive away, this home offers an exceptional lifestyle in a prime location.
| Street Address: | 6612 Longmoor Way SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Lakeview |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.99504839 |
| Longitude: | -114.13656135 |
| MLS® Number: | A2306580 |
| Price: | $699,900 |
| Property Area: | 1,810 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,810 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1964 |
| Listing Date: | Apr 30, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Aluminum Siding ,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Dryer,Electric Stove,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,810 sqft |
| Community Name | Lakeview |
| Subdivision Name | Lakeview |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,952 sqft |
| Built in | 1964 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 4 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dryer, Electric Stove, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Linoleum |
| Features | Bookcases, Ceiling Fan(s) |
| Construction Material | Aluminum Siding , Wood Frame |
| Structures | Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Aluminum Siding , Wood Frame |
| Community Features | Golf, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Golf, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,810 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 168.13 sq m |
| Main Level: | 642 sq ft |
| Upper Level: | 592 sq ft |
| Below Grade: | 349 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 5,952 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.14 acres |
| Frontage: | 54 ft |
| Legal Description: | 2481JK;5;25 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Living Room | 14`9" x 13`3" |
| Dining Room | 9`11" x 13`6" |
| Eat in Kitchen | 10`10" x 15`4" |
| Bedroom | 8`5" x 12`10" |
| Bedroom - Primary | 12`11" x 10`11" |
| Bedroom | 9`10" x 12`7" |
| 4pc Bathroom | 6`11" x 8`1" |
| Bedroom | 12`10" x 8`2" |
| 2pc Bathroom | 4`3" x 5`9" |
| Game Room | 17`6" x 20`2" |
| Living Room | 11`1" x 28`2" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp