Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to urban perfection in Winston Heights_Mountainview! discover this exceptionally well-priced half-duplex infill in the heart of Calgary’s coveted Winston Heights_Mountainview community. Built with contemporary design and inner-city convenience, this two-story home delivers 2,839 sq.ft. of developed living space—including a fully finished basement—perfect for modern families or professionals. This home is packed with upgrades typically found in much higher-priced properties, starting with a bright, open-concept main floor featuring 9’ ceilings and gleaming hardwood floors. The chef’s kitchen is a true showstopper, complete with custom concrete countertops, premium stainless steel appliances, and a 40” 5-burner dual fuel gas range. The family room is anchored by a cozy corner fireplace—a cozy architectural highlight. Upstairs, the master bedroom serves as a private retreat with a dramatic two-sided fireplace, a spa-like ensuite with double sinks, a soaker bathtub, a huge shower, in-floor heating, plus a generous walk-in closet. Two additional good-sized bright bedrooms, a 4-piece main bathroom, and convenient second-floor laundry complete the upper level. A large skylight above the stairwell floods the home with natural light throughout the day. The developed basement offers even more living space with an additional bedroom, a three-piece bathroom, and a family room perfect for guests, teens or a media area. Additional features include custom window coverings throughout, roller shutters on south-facing windows and on the west-facing master bedroom windows, on-demand tankless hot water heater, water softener, zoned central A/C, a commercial-grade UV air purifier, and a steam humidifier for year-round comfort. The property also includes an insulated double detached garage, and a big sunny deck in the backyard perfect for summer BBQs and entertainment. All of this is situated in a prime inner-city location just minutes from downtown, schools, parks, shopping, transit and all amenities. Priced to sell quickly for a home of this quality, this Winston Heights gem won't last long. Book your private showing today.
| Street Address: | 409 19 Avenue NE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Winston Heights/Mountview |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.06945128 |
| Longitude: | -114.05540448 |
| MLS® Number: | A2306571 |
| Price: | $799,000 |
| Property Area: | 1,946 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,946 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2005 |
| Listing Date: | May 01, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Concrete,Stone,Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached,Off Street |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Gas Range,Humidifier,Microwave,Range Hood,Refrigerator,Tankless Water Heater,Washer,Water Softener |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks |
| Heating: | High Efficiency,In Floor,Fireplace(s),Forced Air,Humidity Control,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,946 sqft |
| Community Name | Winston Heights/Mountview |
| Subdivision Name | Winston Heights/Mountview |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 3,132 sqft |
| Built in | 2005 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 28 days |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Gas Range, Humidifier, Microwave, Range Hood, Refrigerator, Tankless Water Heater, Washer, Water Softener |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Breakfast Bar, Central Vacuum, Double Vanity, Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home, Open Floorplan, Skylight(s), Sump Pump(s), Tankless Hot Water, Vinyl Windows, Walk-In Closet(s), Wired for Data, Wired for Sound |
| Construction Material | Concrete, Stone, Stucco, Wood Frame |
| Structures | Deck |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | High Efficiency, In Floor, Fireplace(s), Forced Air, Humidity Control, Natural Gas |
| Exterior Finish | Concrete, Stone, Stucco, Wood Frame |
| Community Features | Golf, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks |
| Amenities Nearby | Golf, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,946 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 180.79 sq m |
| Main Level: | 933 sq ft |
| Upper Level: | 1,013 sq ft |
| Below Grade: | 893 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 3,132 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.07 acres |
| Frontage: | 25 ft |
| Legal Description: | 419R;3;35 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Living Room | 15`9" x 14`6" |
| Kitchen | 15`8" x 7`7" |
| Pantry | 3`11" x 3`10" |
| Dining Room | 12`4" x 7`10" |
| Family Room | 14`1" x 13`9" |
| Family Room | 33`4" x 18`10" |
| Bedroom - Primary | 15`7" x 13`3" |
| Bedroom | 14`2" x 9`10" |
| Bedroom | 14`3" x 9`9" |
| Bedroom | 12`5" x 10`4" |
| 5pc Ensuite bath | 15`7" x 6`4" |
| 4pc Bathroom | 10`0" x 7`4" |
| 2pc Bathroom | 5`0" x 4`0" |
| 3pc Bathroom | 6`11" x 6`2" |
| Mud Room | 7`5" x 3`8" |
| Foyer | 5`5" x 4`11" |
| Walk-In Closet | 12`2" x 6`8" |
| Walk-In Closet | 6`9" x 6`8" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp