Residential For Sale in Calgary, Alberta
ATTENTION BUILDERS, DEVELOPERS & INVESTORS! | 61’ x 110’ R-CG Lot | Rare Opportunity to Build your Own Custom Dream Home in West Hillhurst, One of Calgary’s Most-Sought-After Communities. Steps Away to the Beautiful Bow River and minutes away from Downtown Calgary , Foothills Medical Centre, , U of C, SAIT & Mount Royal and only one hour to the Rocky Mountains. The opportunity to purchase and develop your future dream lifestyle will not last long. Do not miss out on this one-of-a-kind, rare property. Property is being sold AS IS / WHERE IS. Call your favourite realtor today!
| Street Address: | 2708 1 Avenue NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | West Hillhurst |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.05452790 |
| Longitude: | -114.12342890 |
| MLS® Number: | A2306333 |
| Price: | $949,000 |
| Property Area: | 1,015 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,015 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1951 |
| Listing Date: | Apr 29, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco |
| Parking: | Carport,Single Garage Detached |
| Appliances: | None |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Pond,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Central |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,015 sqft |
| Community Name | West Hillhurst |
| Subdivision Name | West Hillhurst |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 6,837 sqft |
| Built in | 1951 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | None |
| Flooring | Carpet |
| Features | Bookcases |
| Construction Material | Stucco |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Central |
| Exterior Finish | Stucco |
| Community Features | Park, Playground, Pond, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Pond, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,015 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 94.29 sq m |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Lot Size: | 6,837 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.16 acres |
| Frontage: | 62 ft |
| 4pc Bathroom | 6`6" x 8`7" |
| Bedroom | 11`9" x 9`3" |
| Dining Room | 13`3" x 6`11" |
| Bedroom - Primary | 11`9" x 11`4" |
| Kitchen | 13`7" x 10`10" |
| Living Room | 13`3" x 11`6" |
| 1pc Bathroom | 6`10" x 9`11" |
| Bedroom | 12`0" x 10`0" |
| Bedroom | 11`8" x 10`0" |
| Laundry | 7`11" x 7`11" |
| Game Room | 13`9" x 18`10" |
| Storage | 5`11" x 3`11" |
| Furnace/Utility Room | 4`6" x 6`10" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp