Residential For Sale in Calgary, Alberta
Fantastic Scarboro location, across from highly ranked Sonata school. This is an ideal lot for a new build + is being sold "as is where is” Mature trees on the street, quiet location + excellent neighbourhood. Walk to schools, parks , tennis courts , 17 avenue shopping + close to Western Canada high school. RPR is on order.
| Street Address: | 1314 Scotland Street SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Scarboro |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.04076489 |
| Longitude: | -114.10824168 |
| MLS® Number: | A2306192 |
| Price: | $999,900 |
| Property Area: | 1,805 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,805 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1931 |
| Listing Date: | Apr 29, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Single Garage Detached |
| Appliances: | Dryer,Electric Stove,Freezer,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,805 sqft |
| Community Name | Scarboro |
| Subdivision Name | Scarboro |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,457 sqft |
| Built in | 1931 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dryer, Electric Stove, Freezer, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Hardwood |
| Features | See Remarks |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 1,805 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 167.69 sq m |
| Main Level: | 976 sq ft |
| Upper Level: | 729 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 9 |
| Lot Size: | 5,457 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.13 acres |
| Frontage: | 50 ft |
| Legal Description: | 5700AG;239;19 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 10`4" x 11`6" |
| Dining Room | 10`6" x 11`6" |
| Sunroom/Solarium | 12`0" x 6`4" |
| Living Room | 13`6" x 19`4" |
| Den | 13`4" x 11`10" |
| Foyer | 7`6" x 7`0" |
| Bedroom - Primary | 14`5" x 11`10" |
| Bedroom | 8`11" x 18`0" |
| Bedroom | 10`6" x 12`8" |
| 2pc Bathroom | 5`4" x 4`4" |
| 4pc Bathroom | 8`0" x 5`5" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp