Residential For Sale in Calgary, Alberta
Rare opportunity to own a full-sized inner-city lot (50' x 120') on a peaceful, low-traffic street where many of the original homes have already transitioned into stunning new infills. This oversized bungalow has been fully renovated, featuring new paint, stylish vinyl plank flooring throughout, an upgraded bathroom, and a brand-new kitchen equipped with modern appliances. With nearly 1,500 sq. ft. of living space on a single level, the home offers a spacious front living room, a cozy back family room, and three large bedrooms. Situated in a prime location with rapid access to the U of C, major hospitals, Market Mall, and downtown. Whether you are looking for a move-in-ready home or a high-value holding property, this West Hillhurst residence delivers.
| Street Address: | 2523 3 Avenue NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | West Hillhurst |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.05491330 |
| Longitude: | -114.11920850 |
| MLS® Number: | A2306157 |
| Price: | $880,000 |
| Property Area: | 1,451 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,451 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1950 |
| Listing Date: | Apr 28, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Off Street,Parking Pad |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Range,Range Hood,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,451 sqft |
| Community Name | West Hillhurst |
| Subdivision Name | West Hillhurst |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 6,008 sqft |
| Built in | 1950 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Off Street |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Range, Range Hood, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Vinyl Plank |
| Features | See Remarks |
| Construction Material | Stucco, Wood Frame |
| Structures | Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stucco, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Off Street |
| Total Finished Area: | 1,451 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 134.80 sq m |
| Main Level: | 1,451 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 6,008 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.14 acres |
| Frontage: | 50 ft |
| Kitchen | 18`0" x 10`0" |
| Family Room | 16`6" x 11`0" |
| Dining Room | 10`0" x 8`6" |
| Living Room | 19`0" x 13`7" |
| 4pc Bathroom | 6`0" x 6`0" |
| Bedroom | 9`7" x 9`5" |
| Bedroom | 11`2" x 9`2" |
| Bedroom - Primary | 11`2" x 11`0" |
| Laundry | 10`0" x 4`0" |
| Storage | 6`0" x 5`8" |
| Furnace/Utility Room | 5`0" x 3`0" |
| Hall | 22`0" x 3`5" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp