Residential For Sale in Irricana, Alberta
Welcome to this spacious and beautifully updated bi-level home in the charming community of Irricana. Offering over 2800 square feet of developed living space, this large single family home provides plenty of room for growing families, entertaining, and every day living. Featuring a total of 5 bedrooms, two full bathrooms and two half bathrooms, this home has been freshly updated with new laminate and tile flooring throughout, as well as freshly painted. The functional layout includes convenient main floor laundry, generous storage space, a cold room, and an exceptionally large family room perfect for gatherings or relaxing extends at home. Ensure the warmth and character of wood-burning fireplaces on both levels, creating a cozy atmosphere year-round. Step outside to the massive backyard, possibly the largest lot in town, offering endless possibilities for kids, pets, gardening, or outdoor entertaining. The large deck is perfect for summer barbecues while watching the kids play, and the rear RV parked provides added concerniente and flexibility. If you’re looking for space, updates, and an incredible yard in a quiet small-town setting, this home is a must-see
| Street Address: | 640 Mcculloch Crescent |
| City: | Irricana |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Rocky View County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.31827745 |
| Longitude: | -113.60289568 |
| MLS® Number: | A2306052 |
| Price: | $445,000 |
| Property Area: | 1,615 Sq ft |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms Half: | 2 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,615 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1980 |
| Listing Date: | Apr 29, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Wood Frame |
| Parking: | Off Street |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Freezer,Refrigerator,Stove(s),Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,615 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 11,700 sqft |
| Built in | 1980 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Off Street |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 2 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Freezer, Refrigerator, Stove(s), Washer, Window Coverings |
| Flooring | Ceramic Tile, Laminate |
| Features | Kitchen Island |
| Construction Material | Wood Frame |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby |
| Parking Type | Off Street |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,615 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 150.04 sq m |
| Main Level: | 1,615 sq ft |
| Below Grade: | 1,204 sq ft |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 11,700 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.27 acres |
| Frontage: | 30 ft |
| Living Room | 14`9" x 12`11" |
| Dining Room | 15`6" x 9`1" |
| Kitchen | 15`11" x 13`9" |
| 2pc Bathroom | 5`6" x 2`7" |
| Laundry | 9`9" x 5`1" |
| Bedroom - Primary | 13`5" x 11`7" |
| Bedroom | 13`5" x 11`7" |
| Bedroom | 11`7" x 8`4" |
| Walk-In Closet | 4`7" x 4`1" |
| 2pc Ensuite bath | 4`6" x 4`6" |
| 4pc Bathroom | 8`9" x 4`11" |
| Family Room | 18`5" x 14`0" |
| Game Room | 22`8" x 9`3" |
| Bedroom | 10`0" x 10`6" |
| 3pc Bathroom | 7`5" x 4`5" |
| Bedroom | 12`8" x 12`2" |
| Bedroom | 12`2" x 10`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp