Condo For Sale in Calgary, Alberta
Located in a popular 18+ complex, this spacious one-level 3 bedroom apartment at 10 Coachway Road SW offers an excellent layout, abundant natural light + a highly convenient location with easy access to major routes + everyday amenities. Extensively renovated approximately 2 years ago, the home features a modern kitchen with custom cabinetry, granite countertops + updated appliances including an induction stove. Additional upgrades include newer light fixtures + newer window coverings (many with electric operation). The layout is functional + inviting, highlighted by a large living room with an electric ribbon fireplace + oversized picture windows that bring in exceptional light while capturing mountain + greenery views with desirable south + west exposure. A generous informal dining area provides access to the balcony, ideal for relaxing or entertaining. The primary bedroom includes a private ensuite with updated shower + fixtures, along with a barn door detail, while two additional bedrooms offer flexibility for guests or office space. Laundry is conveniently located off the kitchen + there is a large in-suite storage room. This well-managed complex features a full-time on-site general manager (5 days/week), guest suites in each tower + a dedicated storage area for seasonal items such as winter tires. The unit includes two assigned parking stalls, one indoor in a very convenient location + one outdoor. The building exterior has been updated within the past 3 years, adding to the overall appeal of this well-maintained complex .
| Street Address: | 144, 10 Coachway Road SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Coach Hill |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.06117603 |
| Longitude: | -114.18609025 |
| MLS® Number: | A2305891 |
| Price: | $529,900 |
| Property Area: | 1,526 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,526 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1978 |
| Listing Date: | May 01, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Pending |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Concrete |
| Parking: | Assigned,Parkade,Stall |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Electric Range,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | DC (pre 1P2007) |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Park,Schools Nearby,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 11 |
| Square Footage | 1,526 sqft |
| Community Name | Coach Hill |
| Subdivision Name | Coach Hill |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1978 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Assigned |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Electric Range, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Ceramic Tile, Laminate |
| Features | Granite Counters, Kitchen Island, Open Floorplan, Storage, Walk-In Closet(s) |
| Style | Attached |
| Construction Material | Concrete |
| Building Amenities | Elevator(s), Guest Suite, Parking, Sauna, Secured Parking, Storage, Visitor Parking |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Concrete |
| Community Features | Golf, Park, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | No |
| Amenities Nearby | Golf, Park, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $892 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Amenities of HOA/Condo, Heat, Insurance, Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Assigned |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,526 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 141.74 sq m |
| Main Level: | 1,526 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Legal Description: | 8110301;10 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 3pc Ensuite bath | 4`11" x 9`10" |
| 4pc Bathroom | 4`10" x 9`6" |
| Bedroom | 9`10" x 10`4" |
| Bedroom | 10`0" x 14`9" |
| Dining Room | 13`10" x 15`0" |
| Foyer | 7`8" x 6`7" |
| Kitchen | 10`0" x 11`3" |
| Living Room | 24`6" x 20`2" |
| Bedroom - Primary | 13`5" x 16`10" |
| Storage | 8`3" x 6`3" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp