Condo For Sale in Calgary, Alberta
**Open House Sunday May 3 from 2-4pm** Welcome to Dreamview Village in Edgemont—an exceptional 55+ community in Northwest Calgary. This fabulous bungalow-style villa offers main level living with a private deck. Upon entry, you are greeted by a spacious foyer that leads into the bright and very large living and dining area, featuring vaulted ceilings and a ceiling fan for added comfort. The eat-in kitchen has ample counter space, abundant cabinetry, and a pantry. From here, step out onto your private deck—perfect for relaxing or entertaining. The primary suite is generously sized and showcases stylish feature wallpaper, wall sconces, dual closets, and a three-piece ensuite. The second bedroom is ideal for guests or additional living space and is complemented by a nearby full bathroom. Main floor laundry adds to the home’s convenience. The basement offers a large recreation room along with an additional area that would be ideal for a home office, hobby space, or craft room. There is also plenty of additional storage. Enjoy the lifestyle this villa offers, with the clubhouse just a short walk away providing a variety of social activities like card games, reading groups, game nights and potlucks to connect with neighbors and friends. Dreamview Village is located close to Nose Hill Park, with a grocery store and services a quick 7 minute drive away. The furnace is about 2 years old. Book your showing today!
| Street Address: | 16 Edenwold Green NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Edgemont |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.12555822 |
| Longitude: | -114.13589013 |
| MLS® Number: | A2305805 |
| Price: | $475,000 |
| Property Area: | 1,242 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,242 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1992 |
| Listing Date: | Apr 29, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Single Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Range,Range Hood,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-CG d24 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Clubhouse,Park,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,242 sqft |
| Community Name | Edgemont |
| Subdivision Name | Edgemont |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1992 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Range, Range Hood, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Features | Ceiling Fan(s), Central Vacuum, No Animal Home, No Smoking Home, Vaulted Ceiling(s) |
| Style | Attached |
| Construction Material | Brick, Stucco, Wood Frame |
| Building Amenities | Clubhouse |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Brick, Stucco, Wood Frame |
| Community Features | Clubhouse, Park, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions, Cats OK, Dogs OK |
| Amenities Nearby | Clubhouse, Park, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $627 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Insurance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Water |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,242 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 115.38 sq m |
| Main Level: | 1,242 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | 9211713;5 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Living Room | 12`7" x 13`10" |
| Dining Room | 12`6" x 12`3" |
| Eat in Kitchen | 10`5" x 13`0" |
| Bedroom - Primary | 10`10" x 14`7" |
| 3pc Ensuite bath | 6`2" x 5`8" |
| Bedroom | 8`9" x 11`4" |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 7`5" |
| Game Room | 12`2" x 25`5" |
| Family Room | 21`8" x 12`4" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp