Condo For Sale in Calgary, Alberta
Great Value in the very popular Braemeadows complex! This lovely home features a spacious living room with a large picture window overlooking your fenced yard and letting in the morning sun, as well as a 2 piece bath. The bright kitchen with its generous eating area is perfect for enjoying your morning coffee. On the upper level you will find 2 spacious bedrooms with lots of closet space and a 4 piece bath. In the basement there is a large recreation/games room complete with a gorgeous oak wet bar and the mechanical/laundry room with lots of storage. All of the windows have been replaced and this lovely home has been well maintained and cared for but is ready for some upgrades to make it your own. The location of this home is perfect for easy access and there is street parking right out your front door in addition to your assigned parking stall. This complex is very well managed and is also very quiet. The great looking low maintenance vinyl fencing is another bonus to living here. You are within walking distance to lots of shops, restaurants, banking and a walk-in medical clinic and you're a short drive to additional amenities such as Costco, Fish Creek Park, Glenmore Park and Southland Leisure Centre. There are schools near by and you have great access to Stoney Trail and the world class Banff National Park. A quick possession is available as the owner has moved closer to family.
| Street Address: | 100, 740 Bracewood Drive SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Braeside |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.95185311 |
| Longitude: | -114.11651648 |
| MLS® Number: | A2305600 |
| Price: | $324,900 |
| Property Area: | 1,022 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,022 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1978 |
| Listing Date: | Apr 26, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Concrete,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Assigned,On Street,See Remarks,Stall |
| Appliances: | Electric Stove,Range Hood,Refrigerator,Washer/Dryer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 d100 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,022 sqft |
| Community Name | Braeside |
| Subdivision Name | Braeside |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1978 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Assigned |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Electric Stove, Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Laminate |
| Features | Bar, Ceiling Fan(s), No Smoking Home, See Remarks, Storage, Vinyl Windows |
| Style | Attached |
| Construction Material | Brick, Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Park, Parking, Playground, Visitor Parking |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Brick, Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions, Yes |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $354 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Insurance, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Assigned |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 1,022 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 94.95 sq m |
| Main Level: | 498 sq ft |
| Upper Level: | 524 sq ft |
| Below Grade: | 380 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | 7910116;100 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Entrance | 8`4" x 6`2" |
| 2pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Living Room | 17`6" x 10`11" |
| Dining Room | 9`11" x 12`2" |
| Kitchen | 8`1" x 7`0" |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Bedroom | 8`11" x 19`2" |
| Bedroom - Primary | 10`10" x 16`3" |
| Flex Space | 7`7" x 6`3" |
| Game Room | 10`6" x 24`1" |
| Furnace/Utility Room | 6`2" x 17`4" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp