Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome to 355 Masters Row SE, with a total living space of 2368.8 ft, a beautifully designed home in the sought-after lake community of Mahogany. This stylish and functional property offers an open-concept layout with modern finishes, as you step inside to a spacious foyer you are greeted with by a bright 10 foot ceiling living, dining flooded with natural lights coming from two large windows a spacious kitchen featuring stainless steel appliances, quarts counter tops and a large island great for family gatherings, a full height crisp white cabinetry and a good size pantry. A stylish powder room and a functional mudroom finishes the main floor. Upstairs you’ll find generously sized primary bedroom with good size walk in closet and a full bath with double vanity. Two generous bedrooms and a shared full bath are conveniently next to each other. The basement offers a unique feature as you come down the stairs you will find a mini living room dining and sink with counter tops. It also comes with its own refrigerator and washer dryer. It also offers a great size fourth bedroom and a full bathroom. Enjoy outdoor living with a fully fenced and low maintenance back yard. There are also two gravel parking spaces outside the backyard. Easy access to parks, pathways, schools, shopping, and exclusive lake amenities. Plus, a convenient bus stop is just steps away. making daily commuting a breeze. A perfect blend of comfort, convenience, and community living.
| Street Address: | 355 Masters Row SE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Mahogany |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.89292161 |
| Longitude: | -113.91116856 |
| MLS® Number: | A2305380 |
| Price: | $675,000 |
| Property Area: | 1,778 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,778 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2019 |
| Listing Date: | Apr 28, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Alley Access,Off Street,Unpaved |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Range Hood,Refrigerator,Washer,Washer/Dryer Stacked |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Clubhouse,Lake,Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,778 sqft |
| Community Name | Mahogany |
| Subdivision Name | Mahogany |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 2,830 sqft |
| Built in | 2019 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Alley Access |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Range Hood, Refrigerator, Washer, Washer/Dryer Stacked |
| Flooring | Carpet, Laminate, Tile |
| Features | High Ceilings, Kitchen Island, Low Flow Plumbing Fixtures, No Smoking Home, Open Floorplan, Pantry, Quartz Counters, Storage, Walk-In Closet(s) |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Beach Access, Boating, Clubhouse |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Clubhouse, Lake, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks |
| Amenities Nearby | Clubhouse, Lake, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks |
| Parking Type | Alley Access |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,778 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 165.16 sq m |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 2,830 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.06 acres |
| Frontage: | 25 ft |
| Legal Description: | 1810675;124;4 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Covered Porch | 6`3" x 5`9" |
| Entrance | 5`2" x 9`2" |
| Mud Room | 3`7" x 4`11" |
| Kitchen With Eating Area | 13`10" x 15`2" |
| Pantry | 4`4" x 5`1" |
| Dining Room | 12`1" x 14`8" |
| Living Room | 13`10" x 13`5" |
| 2pc Bathroom | 4`10" x 5`0" |
| 4pc Ensuite bath | 13`5" x 5`11" |
| Bedroom - Primary | 12`8" x 13`11" |
| Walk-In Closet | 6`7" x 8`11" |
| Laundry | 5`11" x 6`9" |
| 4pc Bathroom | 4`11" x 8`11" |
| Bedroom | 11`7" x 9`2" |
| Walk-In Closet | 4`2" x 5`3" |
| Bedroom | 11`6" x 9`7" |
| Bedroom | 13`6" x 17`6" |
| Dining Room | 9`3" x 10`3" |
| Kitchen | 6`1" x 13`10" |
| 3pc Bathroom | 7`11" x 4`9" |
| Laundry | 2`11" x 3`0" |
| Furnace/Utility Room | 17`6" x 15`3" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp