Condo For Sale in Calgary, Alberta
Executive, private corner unit in the West Tower of “The Estate,” with only three units on the floor. Offering over 1,930 sq. ft. of living space, this bright and spacious home features oversized windows that flood the living and dining areas with natural light. You will appreciate the thoughtful layout with two huge bedrooms, two full bathrooms, two south-facing balconies, and two heated underground parking stalls. From the moment you step inside, you are welcomed by a generous foyer that leads into an impressive open living and dining space with large windows and sliding doors opening to a sun-filled oversized balcony. The kitchen is equally bright with multiple windows and plenty of workspace, and the adjacent laundry room offers excellent storage. Retreat to a generous primary bedroom featuring large windows, ample closet space, a 5-piece ensuite, and access to a private balcony. The second bedroom is also spacious and includes a built-in workstation, plus an ensuite bath with a cheater door, allowing it to function as both a private ensuite and a convenient main bathroom. This bedroom also offers access to the second south-facing balcony, shared with the primary bedroom, perfect for enjoying bright afternoons and fresh air. Life at “The Estate” offers elegance and ease, with a beautifully renovated lobby and 24/7 concierge and security. Amenities include an indoor saltwater pool and hot tub with a poolside kitchen, a modern fitness facility, an indoor library and book exchange, and an expansive 8,000 sq. ft. outdoor terrace with gas BBQs, fire tables, and plenty of seating. Condo fees include all utilities, and there is plenty guest parking. The Estate also offers a private storage locker and a dedicated area for ski storage. The Estate is directly attached to the Ranchmen’s Club, Alberta’s only platinum-ranked private club founded in 1891, offering dining, social events, and more. Enjoy an unbeatable inner-city location with shopping, dining, and green space nearby, including Lougheed House directly across the street.
| Street Address: | 720, 728 13 Avenue SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Beltline |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.04116225 |
| Longitude: | -114.07814609 |
| MLS® Number: | A2305366 |
| Price: | $697,000 |
| Property Area: | 1,936 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,936 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1980 |
| Listing Date: | Apr 30, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Concrete |
| Parking: | Assigned,Heated Garage,Parkade,Tandem,Underground |
| Appliances: | Built-In Oven,Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Electric Cooktop,Microwave,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | DC (pre 1P2007) |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Baseboard,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 7 |
| Square Footage | 1,936 sqft |
| Community Name | Beltline |
| Subdivision Name | Beltline |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1980 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Underground |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Built-In Oven, Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Electric Cooktop, Microwave, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile |
| Features | Bookcases, No Animal Home, No Smoking Home, Open Floorplan, Storage |
| Style | Attached |
| Construction Material | Brick, Concrete |
| Building Amenities | Bicycle Storage, Car Wash, Elevator(s), Fitness Center, Indoor Pool, Secured Parking, Snow Removal, Storage, Visitor Parking |
| Structures | Balcony(s), Patio |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Baseboard, Natural Gas |
| Exterior Finish | Brick, Concrete |
| Community Features | Park, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Park, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $1,838 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Amenities of HOA/Condo, Common Area Maintenance, Electricity, Gas, Heat, Insurance, Interior Maintenance, Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Residential Manager, Security, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Underground |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,936 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 179.82 sq m |
| Main Level: | 1,936 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | 8211330;15 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Entrance | 6`0" x 10`7" |
| Living Room | 22`5" x 27`0" |
| Dining Room | 12`0" x 22`5" |
| Kitchen With Eating Area | 11`5" x 16`3" |
| Laundry | 6`10" x 14`7" |
| Bedroom - Primary | 16`6" x 19`1" |
| Bedroom | 10`6" x 20`2" |
| Balcony | 12`6" x 33`0" |
| Balcony | 9`0" x 13`6" |
| 4pc Bathroom | 5`1" x 9`1" |
| 5pc Ensuite bath | 8`3" x 9`6" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp