Residential For Sale in Okotoks, Alberta
Wonderful opportunity to get into this nice and clean walkout bungalow with single garage, new counters, fireplace, furnace and more! The main floor has a nice open floorplan with a large second bedroom off the entrance, 4 piece bathroom and a nice primary bedroom with its own 3 piece ensuite! The kitchen has had many recent updates including counters, gas cooktop and flooring, there is a recently installed fireplace in the living room and the furnace has also recently been replaced with a high efficiency. The walkout basement has a huge rec room with electric fireplace (included), and a huge bedroom with walk in closet and is completed by a 4 piece bathroom! Located in the sought after Tucker Hill, close to shopping, school and parks, make this villa your next home!
| Street Address: | 55 Tucker Circle |
| City: | Okotoks |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Foothills County |
| Subdivision: | Westmount_OK |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.70497556 |
| Longitude: | -113.97864152 |
| MLS® Number: | A2305365 |
| Price: | $549,900 |
| Property Area: | 1,163 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,163 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2006 |
| Listing Date: | Apr 30, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Semi Detached (Half Duplex) |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stone,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Driveway,Single Garage Attached |
| Appliances: | Built-In Oven,Dishwasher,Gas Cooktop,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer/Dryer,Water Softener,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | NC |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Fireplace(s),Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Semi Detached (Half Duplex) |
| Square Footage | 1,163 sqft |
| Community Name | Westmount_OK |
| Subdivision Name | Westmount_OK |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 3,413 sqft |
| Built in | 2006 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 3 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Built-In Oven, Dishwasher, Gas Cooktop, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer/Dryer, Water Softener, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood, Vinyl |
| Features | No Smoking Home, Open Floorplan, Stone Counters |
| Construction Material | Stone, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Gazebo |
| Structures | Deck, Front Porch, Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Fireplace(s), Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stone, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $265 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,163 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 108.04 sq m |
| Main Level: | 1,163 sq ft |
| Below Grade: | 1,082 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 3,413 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.08 acres |
| Frontage: | 38 ft |
| Legal Description: | UNIT |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Living Room | 18`3" x 13`0" |
| Kitchen | 10`8" x 10`1" |
| Dining Room | 11`4" x 7`10" |
| Foyer | 8`11" x 8`10" |
| Bedroom - Primary | 13`11" x 10`11" |
| Bedroom | 14`4" x 9`10" |
| Pantry | 4`0" x 4`0" |
| 4pc Bathroom | 8`3" x 4`11" |
| 3pc Ensuite bath | 8`9" x 4`11" |
| Balcony | 10`11" x 16`4" |
| Game Room | 30`1" x 18`2" |
| Bedroom | 17`10" x 12`9" |
| 4pc Bathroom | 14`6" x 4`11" |
| Furnace/Utility Room | 11`8" x 12`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp