Condo For Sale in Calgary, Alberta
TOP FLOOR with fantastic VIEWS- this cozy 2-bedroom condo in the Patterson Heights hills. This unit has just been FRESHLY PAINTED and has BRAND NEW CARPET throughout, so all ready to move right in. Upon entrance, you’ll find a foyer with the entrance to your storage/ laundry room. The kitchen comes with STAINLESS STEEL appliances, and the dining area has plenty of room for a table for four. The living room has a wood burning fireplace, and large patio doors that open onto the balcony. The VIEWS from both the living room and the balcony are fantastic. The two bedrooms are both well sized, with large closets, and the bathroom is a full 4-piece. The large storage room offers plenty of storage space besides the Bosch washer and dryer. La Mesa II is a very well managed building. The hallways were just painted, and new carpet is coming soon. Condo fees cover heat, water, sewer and parking stall, and the building is PET FRIENDLY. This quiet location is hard to beat. A two-minute walk to Sarcee Park with its trails, pathways, city views and dog friendly area. Shopping gives plenty of nearby options; Coach Hill Plaza on Old Banff Coach Road SW, Strathcona Square, and several new shopping areas including West Springs Village and Market at West Springs are all a short drive. Stoney Trail and Sarcee Trail are nearby. Bow Trail gets you to downtown quickly, and the mountains and Kananaskis are easy to get to. Overall, a very nice condo for the first time home buyer or investor!
| Street Address: | 4308, 385 Patterson Hill SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Patterson |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.06351933 |
| Longitude: | -114.18241423 |
| MLS® Number: | A2304930 |
| Price: | $279,900 |
| Property Area: | 855 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 855 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1988 |
| Listing Date: | Apr 29, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Stucco |
| Parking: | Assigned,Guest,Stall |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Range Hood,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 d76 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Baseboard |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 3 |
| Square Footage | 855 sqft |
| Community Name | Patterson |
| Subdivision Name | Patterson |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1988 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Assigned |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Range Hood, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile |
| Features | No Animal Home, No Smoking Home |
| Style | Attached |
| Construction Material | Brick, Stucco |
| Building Amenities | Parking, Snow Removal, Trash, Visitor Parking |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard |
| Exterior Finish | Brick, Stucco |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Cats OK, Dogs OK, Yes |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $570 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Assigned |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 855 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 79.39 sq m |
| Main Level: | 855 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Legal Description: | 9710815;29 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 8`0" x 7`9" |
| Dining Room | 8`0" x 7`4" |
| Living Room | 20`0" x 10`9" |
| Bedroom - Primary | 13`10" x 8`8" |
| Bedroom | 12`0" x 10`0" |
| 4pc Bathroom | 8`0" x 5`0" |
| Laundry | 9`6" x 6`0" |
| Foyer | 8`4" x 3`5" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp