Condo For Sale in Edmonton, Alberta
Meet the townhouse with MAIN CHARACTER ENERGY! This delightfully updated 3 bedroom gem sits in a quiet west end community where life feels easy and errands feel close. Schools, parks, shopping, transit and daily essentials are all nearby, so your car may start feeling neglected. Inside, a roomy front entry welcomes muddy boots, backpacks and dramatic entrances. The bright main floor shows off flooring, fresh paint, cheerful lighting and an UPGRADED KITCHEN ready for midnight snacks or gourmet experiments. Slide outside to your private fenced yard with gazebo, perfect for coffee sipping, string lights and pretending you are on vacation. Upstairs offers three generous bedrooms and a refreshed full bath. Downstairs, the FULLY FINISHED BASEMENT is ready to be a movie lounge, gym, office, hobby cave or legendary blanket fort. Move-in ready, wonderfully maintained and packed with personality, this home is equal parts practical and playful. DON'T MISS OUT!
| Street Address: | 256 Callingwood Place NW |
| City: | Edmonton |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Edmonton |
| Subdivision: | Callingwood South |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.49974855 |
| Longitude: | -113.61722088 |
| MLS® Number: | A2304808 |
| Price: | $299,900 |
| Property Area: | 1,276 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 1,276 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1977 |
| Listing Date: | Apr 24, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Parking Pad,Single Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Stove,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | 20 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,276 sqft |
| Community Name | Callingwood South |
| Subdivision Name | Callingwood South |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1977 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 2 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Stove, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Laminate |
| Features | No Smoking Home, Quartz Counters, Vinyl Windows |
| Style | Attached |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | None |
| Structures | Other |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Maintenance Fees | $330 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Insurance, Professional Management, Reserve Fund Contributions |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,276 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 118.53 sq m |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Kitchen | 16`9" x 9`6" |
| Living Room | 14`10" x 12`3" |
| 2pc Bathroom | 4`7" x 5`0" |
| Dining Room | 8`3" x 9`9" |
| Bedroom - Primary | 14`0" x 10`5" |
| Bedroom | 12`2" x 10`3" |
| Bedroom | 8`3" x 10`3" |
| 4pc Bathroom | 11`1" x 5`1" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp