Residential For Sale in Calgary, Alberta
Located on a quiet street in the highly sought-after community of Royal Oak, this impressive two-story executive home Total living space of 3289 sqr.ft is must-see. From the moment you enter, you’ll notice the quality finishes throughout, including 9’ knockdown ceilings, rounded corners, brand new flooring, fresh paint, new appliances, and a striking combination of wrought iron and wood railings. The main floor features a bright, open-concept layout filled with natural light. A spacious front dining room offers flexibility and can easily function as a home office. The heart of the home is the expansive kitchen, complete with stainless steel appliances, granite countertops, extended cabinetry, and abundant workspace—perfect for both everyday living and entertaining. Adjacent is a generous breakfast nook and a welcoming family room with a cozy gas fireplace. A convenient 2-piece bath and a well-equipped laundry room with sink complete the main level. Upstairs, you’ll find a massive primary retreat with a private ensuite and plenty of space to unwind. Two additional bedrooms and a full 4-piece bathroom provide ample room for family or guests. The fully developed basement expands your living space with a large entertainment area, fourth bedroom, full bathroom, and a built-in home theatre system—ideal for movie nights. Step outside to enjoy the oversized composite deck, perfect for outdoor gatherings. Ideally located close to the new recreation Centre, schools, shopping, transit, and a wide range of amenities—this home offers exceptional value in a prime location. RMS MEASUREMENT BY FOOTHILLS MEDIA
| Street Address: | 18 Royal Crest Way NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Royal Oak |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.14027544 |
| Longitude: | -114.21684042 |
| MLS® Number: | A2304459 |
| Price: | $939,000 |
| Property Area: | 2,254 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 2,254 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2002 |
| Listing Date: | Apr 24, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Brick,Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Range,Refrigerator,Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Other |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,254 sqft |
| Community Name | Royal Oak |
| Subdivision Name | Royal Oak |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,188 sqft |
| Built in | 2002 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 2 days |
| Above Grade | 3 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Range, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Tile, Vinyl Plank |
| Features | High Ceilings |
| Construction Material | Brick, Stucco, Wood Frame |
| Structures | Deck |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Brick, Stucco, Wood Frame |
| Community Features | Other |
| Amenities Nearby | Other |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 2,254 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 209.39 sq m |
| Main Level: | 1,137 sq ft |
| Upper Level: | 1,116 sq ft |
| Below Grade: | 1,036 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 9 |
| Lot Size: | 5,188 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.12 acres |
| Frontage: | 47 ft |
| Legal Description: | 9810897;3;21 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| 2pc Bathroom | 5`5" x 5`0" |
| Dining Room | 11`0" x 7`5" |
| Foyer | 5`8" x 13`7" |
| Kitchen | 19`0" x 16`7" |
| Laundry | 6`0" x 9`0" |
| Living Room | 16`0" x 17`9" |
| Office | 10`10" x 13`1" |
| 4pc Bathroom | 8`8" x 5`6" |
| 5pc Ensuite bath | 10`0" x 11`5" |
| Bedroom | 11`11" x 10`8" |
| Bedroom | 11`9" x 10`4" |
| Den | 8`9" x 10`11" |
| Bedroom - Primary | 15`6" x 12`10" |
| 3pc Bathroom | 8`3" x 7`0" |
| Bedroom | 12`11" x 9`11" |
| Game Room | 25`3" x 22`11" |
| Media Room | 13`11" x 12`10" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp