Condo For Sale in Calgary, Alberta
OPEN HOUSE : SATURDAY, May 2 - 2:00 pm till 4:00 pm, SUNDAY, May 3 - 2:00 pm till 4:00 pm. Nestled in one of the city's most established neighborhoods, this 2 bedroom unit is a bright sanctuary. Large windows frame, stunning views of mature trees, bringing the calming energy of the outdoors right into the living room. The kitchen with upgraded cabinetry flows into an airy living space bathed in natural light. The spacious primary suite is completed by a versatile second bedroom ideal for a high-energy home gym or a peaceful guest retreat. Step through sliding glass door onto your private south facing patio, a sun-drenched retreat framed by lush flower beds and fragrant lilac trees. Beyond your door, enjoy resort-style living with access to a recreation center featuring a seasonal outdoor swimming pool, along with tennis and pickleball courts. With the Glenmore Reservoir and its extensive pathway system just minutes away you have nature and recreation right at your doorstep.
| Street Address: | 135, 820 89 Avenue SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Haysboro |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.97381527 |
| Longitude: | -114.08190708 |
| MLS® Number: | A2299431 |
| Price: | $215,000 |
| Property Area: | 870 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 870 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1975 |
| Listing Date: | Apr 07, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Cedar |
| Parking: | Stall |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Range,Range Hood,Refrigerator |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Baseboard |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 4 |
| Square Footage | 870 sqft |
| Community Name | Haysboro |
| Subdivision Name | Haysboro |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1975 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Stall |
| Time on MLS Listing | 24 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Range, Range Hood, Refrigerator |
| Flooring | Carpet, Laminate |
| Features | Ceiling Fan(s), No Animal Home, No Smoking Home, Storage, Vinyl Windows |
| Style | Attached |
| Construction Material | Cedar |
| Building Amenities | Bicycle Storage, Outdoor Pool, Party Room |
| Structures | Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard |
| Exterior Finish | Cedar |
| Community Features | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions, Cats OK |
| Amenities Nearby | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $615 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Caretaker, Common Area Maintenance, Heat, Insurance, Interior Maintenance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash |
| Parking Type | Stall |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 870 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 80.82 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Legal Description: | 7710419;15 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 8`7" x 7`3" |
| Living Room | 14`7" x 13`3" |
| Bedroom | 14`7" x 9`0" |
| Bedroom - Primary | 14`7" x 10`2" |
| Dining Room | 11`7" x 8`3" |
| 4pc Bathroom | 10`1" x 5`0" |
| Storage | 6`7" x 3`7" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp