Residential For Sale in Chestermere, Alberta
TRIPLE CAR GARAGE | WALKOUT BASEMENT | 6 BEDROOMS | FULLY DEVELOPED LOWER LEVEL WITH KITCHEN AREA AND TWO BEDROOMS | STEPS TO SCHOOLS Welcome to this impressive estate home offering the perfect blend of space, style, and flexibility for large or growing families. Located on a quiet street in desirable Kinniburgh North, this beautifully designed home is just steps to schools, parks, and everyday amenities. The main floor features a stunning chef’s kitchen with quartz countertops, oversized cooktop island, built-in features, and a spacious butler’s pantry for added storage and or entertaining. The open-concept layout flows seamlessly into the bright living and dining areas, highlighted by elegant coffered ceilings and abundant natural light. Upstairs you’ll find generously sized bedrooms, each with direct bathroom access, plus a large bonus room ideal for a media room, kids’ play space, or second family lounge. The fully developed walkout basement offers excellent illegal suite-like potential and exceptional versatility, complete with 2 additional bedrooms, a spacious rec/family room, full bathroom, private entrance, and kitchen/bar area. This level is ideal for multi-generational living, extended family, older children, guests, or added privacy. Outside, enjoy the convenience of a massive triple attached garage. A rare opportunity to own a thoughtfully designed 6-bedroom home with luxury features, incredible space, and flexibility.
| Street Address: | 305 Kinniburgh Cove |
| City: | Chestermere |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Chestermere |
| Subdivision: | Kinniburgh North |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.02442907 |
| Longitude: | -113.80831258 |
| MLS® Number: | A2299246 |
| Price: | $998,000 |
| Property Area: | 2,664 Sq ft |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 4 |
| Living Area: | 2,664 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2018 |
| Listing Date: | Apr 06, 2026 |
| Garage Spaces: | 3 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco |
| Parking: | Triple Garage Attached |
| Appliances: | Built-In Oven,Dishwasher,Electric Cooktop,Electric Stove,Garage Control(s),Refrigerator,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | None |
| Heating: | Central,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,664 sqft |
| Community Name | Kinniburgh North |
| Subdivision Name | Kinniburgh North |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,596 sqft |
| Built in | 2018 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 25 days |
| Above Grade | 4 |
| Total | 5 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Built-In Oven, Dishwasher, Electric Cooktop, Electric Stove, Garage Control(s), Refrigerator, Window Coverings |
| Flooring | Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Built-in Features, Granite Counters, Kitchen Island, Open Floorplan, Separate Entrance, Skylight(s), Walk-In Closet(s) |
| Construction Material | Stucco |
| Structures | Deck, See Remarks |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Central, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stucco |
| Community Features | None |
| Amenities Nearby | None |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 6 |
| Total Finished Area: | 2,664 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 247.53 sq m |
| Main Level: | 1,039 sq ft |
| Upper Level: | 1,626 sq ft |
| Below Grade: | 1,027 sq ft |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Full Bathrooms: | 4 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 10 |
| Lot Size: | 5,596 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.13 acres |
| Frontage: | 49 ft |
| Kitchen | 12`1" x 11`3" |
| Spice Kitchen | 7`5" x 6`7" |
| Living Room | 16`6" x 14`5" |
| Dining Room | 12`5" x 8`2" |
| Office | 13`0" x 9`7" |
| 2pc Bathroom | 5`6" x 4`10" |
| Foyer | 6`9" x 5`8" |
| Mud Room | 6`10" x 5`5" |
| Bedroom - Primary | 16`8" x 14`2" |
| 5pc Ensuite bath | 12`5" x 12`0" |
| Bedroom | 15`6" x 10`11" |
| 4pc Bathroom | 8`10" x 5`4" |
| Bedroom | 14`11" x 10`11" |
| Bedroom | 11`9" x 11`2" |
| 4pc Bathroom | 8`1" x 4`11" |
| Bonus Room | 19`9" x 12`7" |
| Bedroom | 11`2" x 9`5" |
| Bedroom | 11`8" x 9`1" |
| 4pc Bathroom | 8`0" x 5`10" |
| Family Room | 21`3" x 17`1" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp