Condo For Sale in Calgary, Alberta
Pride of ownership is evident throughout this stunning, turnkey 2 storey townhouse in the desirable community of Cedarbrae offering stylish, functional living across all three levels. Featuring 1,259 sq ft on the main and upper levels plus a fully developed 592 sq ft basement, this home includes 2 bedrooms, 3.5 bathrooms, a single attached garage, and low condo fees of just $259/month. Recent renovations elevate the space with an updated kitchen, luxury vinyl plank flooring, contemporary lighting, fresh paint, a stunning new gas fireplace and more. The main floor showcases a modern kitchen with upgraded cabinetry, granite countertops, new stainless steel appliance package, contemporary high end faucet and convenient bar height seating area. The spacious, bright dining area offers easy access to the deck, while the cozy living room features a large new window and gas fireplace accented with a stone and timber mantle, perfect for entertaining or quiet evenings. Ideally located just steps from Fish Creek Park, Glenmore Reservoir, and Weaselhead Flats, offering endless biking, hiking and walking paths with easy access to shopping, dining, recreation, transit, and major roadways. Modern, move-in ready, and perfectly situated - this is living at its best.
| Street Address: | 85 Cedarview Mews SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Cedarbrae |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 50.95721570 |
| Longitude: | -114.12017820 |
| MLS® Number: | A2298844 |
| Price: | $469,000 |
| Property Area: | 1,259 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,259 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1996 |
| Listing Date: | Apr 02, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco |
| Parking: | Single Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Range,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-CG d28 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Park,Playground,Pool,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Central,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,259 sqft |
| Community Name | Cedarbrae |
| Subdivision Name | Cedarbrae |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 1,819 sqft |
| Built in | 1996 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 2 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Range, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Vinyl Plank |
| Features | Natural Woodwork, No Animal Home, No Smoking Home, Stone Counters |
| Style | Attached |
| Construction Material | Stucco |
| Building Amenities | Storage, Visitor Parking |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Central, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stucco |
| Community Features | Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions, Yes |
| Amenities Nearby | Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $259 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Insurance, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,259 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 116.95 sq m |
| Main Level: | 633 sq ft |
| Upper Level: | 626 sq ft |
| Below Grade: | 592 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 1,819 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.04 acres |
| Frontage: | 20 ft |
| 2pc Bathroom | 5`4" x 6`1" |
| Dining Room | 11`4" x 6`10" |
| Foyer | 11`2" x 4`11" |
| Kitchen | 11`1" x 11`7" |
| Living Room | 19`2" x 11`7" |
| 3pc Ensuite bath | 7`10" x 5`11" |
| 4pc Ensuite bath | 7`2" x 7`5" |
| Bedroom | 10`9" x 10`4" |
| Bedroom - Primary | 19`1" x 11`5" |
| 4pc Bathroom | 5`9" x 10`10" |
| Game Room | 18`6" x 10`11" |
| Furnace/Utility Room | 12`6" x 14`5" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp