Residential For Sale in Calgary, Alberta
For the first time on the market, this well-maintained and solid family home BACKS ONTO THE GOLF COURSE and offers 4,700 sq ft of total living space, on a large 9,200 sq ft lot. A large foyer welcomes you and leads to the family room and dining room, both with fireplaces. The family room faces the backyard with fantastic VIEWS of the golf course; a tranquil haven! The very spacious dining room easily holds a large dining set for a gathering with family and friends. At the front of the home is a large, formal living room. The spacious kitchen has ample room for a dinner table, comes with VIEWS into the backyard and onto the golf course and opens up to the garden patio. The entire main floor is flooded with natural light because of the abundance of windows that can be found throughout. A large laundry room and a 3-piece bathroom in the foyer complete the main floor. Upstairs are THREE bedrooms and a large bonus room, which could easily convert to a 4th bedroom. The primary bedroom has a 4-piece ensuite, and a second 4-piece bathroom serves the other two bedrooms. The basement is fully finished with FOUR very well-sized bedrooms and two bathrooms, of which one is an ensuite. In addition, the basement offers a lot of storage and a cold room. Over the years, the owners kept the home immaculate, and the pride of ownership shows. Some of the UPDATES over the years are the hot water tanks (2020 + 2023), the roof (2019), triple pane windows (2006-2017), carpet (2020) and fresh interior and exterior paint (2020-2023). VARSITY ESTATES is loved for its quiet setting, surrounded by the golf course, nature and pathways, and for its schools and proximity to downtown and many major amenities, such as Market Mall, Dalhousie Station, the LRT station, the University of Calgary, the Foothills and the Children's Hospital. Properties like this, on the golf course, in Varsity, on the market for the first time, are rare so don’t wait too long and book your showing.
| Street Address: | 1510 Varsity Estates Drive NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Varsity |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.10235373 |
| Longitude: | -114.17787571 |
| MLS® Number: | A2297464 |
| Price: | $1,199,900 |
| Property Area: | 3,279 Sq ft |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 5 |
| Living Area: | 3,279 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1974 |
| Listing Date: | Apr 03, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Aluminum Siding |
| Parking: | Concrete Driveway,Double Garage Attached,Front Drive |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Freezer,Microwave,Range Hood,Refrigerator,Stove(s),Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-CG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 3,279 sqft |
| Community Name | Varsity |
| Subdivision Name | Varsity |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 9,192 sqft |
| Built in | 1974 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 3 |
| Total | 5 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Freezer, Microwave, Range Hood, Refrigerator, Stove(s), Washer |
| Flooring | Carpet, Hardwood, Linoleum |
| Features | No Smoking Home |
| Construction Material | Aluminum Siding |
| Structures | Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Aluminum Siding |
| Community Features | Golf, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Golf, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 3,279 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 304.63 sq m |
| Main Level: | 1,973 sq ft |
| Upper Level: | 1,138 sq ft |
| Below Grade: | 1,457 sq ft |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Full Bathrooms: | 5 |
| Rooms Above Grade: | 9 |
| Lot Size: | 9,192 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.21 acres |
| Frontage: | 95 ft |
| Legal Description: | 1846LK;14;2 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 14`8" x 12`9" |
| Dining Room | 26`6" x 13`1" |
| Breakfast Nook | 14`8" x 6`11" |
| Living Room | 25`2" x 13`3" |
| Family Room | 23`3" x 16`0" |
| Foyer | 17`1" x 7`8" |
| Bonus Room | 14`2" x 12`8" |
| Laundry | 7`6" x 6`5" |
| Mud Room | 9`7" x 3`3" |
| Cold Room/Cellar | 13`6" x 5`11" |
| Bedroom - Primary | 15`10" x 11`5" |
| Bedroom | 11`5" x 10`4" |
| Bedroom | 10`5" x 6`10" |
| Bedroom | 12`10" x 9`4" |
| Bedroom | 13`2" x 11`1" |
| Bedroom | 14`9" x 12`4" |
| Bedroom | 16`2" x 10`10" |
| 3pc Bathroom | 6`6" x 6`2" |
| 4pc Bathroom | 10`2" x 6`4" |
| 4pc Ensuite bath | 9`4" x 7`2" |
| 4pc Ensuite bath | 8`2" x 6`4" |
| 4pc Ensuite bath | 11`6" x 10`3" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp