Condo For Sale in Calgary, Alberta
Lovely 2-bedroom, CORNER unit in Glenbrook with a large south-facing balcony. Lots of RENOVATIONS of unit and building in recent years. The entire unit was updated in 2022 with a new kitchen, new appliances, quartz countertops, new vinyl flooring throughout, a new full-size washer & dryer, new paint and an updated bathroom. Also, the building was completely renovated in 2022 with new exterior siding, new windows, and new (glass) balconies. The layout of this 852 sq ft condo is very good, with the two bedrooms separated from the living area. The storage room has the size of a den. With large patio doors and an extra window, this unit has great natural light. The patio doors lead to the large balcony, with glass surrounds, is south-facing and has VIEWS onto a picnic area. The location of Pipers Glen is very good, with a bus stop in front of the complex. Adjacent to this PET-FRIENDLY building is the Glenbrook Park off-leash area. Shopping is literally only minutes to Richmond Square, London Place West, Stewart Green and Westhills. Several schools are within walking distance, and so is Optimist Athletic Park. The unit includes a parking stall, right at the front entrance of the building. Condo fees include your heat, water, and sewer; you only pay for electricity. Overall, with this location to everything you need, 2 bedrooms, being a corner unit and all renovations completed within the unit and the exterior of the building, this is a fantastic opportunity!
| Street Address: | 2202, 3115 51 Street SW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Glenbrook |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.02621341 |
| Longitude: | -114.16167752 |
| MLS® Number: | A2297335 |
| Price: | $285,000 |
| Property Area: | 852 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 852 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1980 |
| Listing Date: | Apr 02, 2026 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Composite Siding |
| Parking: | Stall |
| Appliances: | Electric Stove,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer/Dryer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-C1 d50 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | Baseboard,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 3 |
| Square Footage | 852 sqft |
| Community Name | Glenbrook |
| Subdivision Name | Glenbrook |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1980 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Stall |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Electric Stove, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer/Dryer, Window Coverings |
| Flooring | Vinyl |
| Features | No Animal Home, No Smoking Home, Quartz Counters, Storage, Vinyl Windows |
| Style | Attached |
| Construction Material | Composite Siding |
| Building Amenities | Dog Park, Park, Picnic Area, Playground, Visitor Parking |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard, Natural Gas |
| Exterior Finish | Composite Siding |
| Community Features | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Maintenance Fees | $569 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Heat, Insurance, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Stall |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 852 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 79.15 sq m |
| Main Level: | 852 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Frontage: | 0 ft |
| Legal Description: | 7910919;50 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 7`11" x 7`0" |
| Dining Room | 9`6" x 7`5" |
| Living Room | 21`4" x 10`0" |
| Foyer | 6`2" x 5`6" |
| Laundry | 6`0" x 5`0" |
| Storage | 11`11" x 5`1" |
| Balcony | 11`3" x 5`9" |
| Bedroom - Primary | 14`0" x 9`2" |
| Bedroom | 10`8" x 8`6" |
| 4pc Bathroom | 9`10" x 4`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp