Condo For Sale in Cochrane, Alberta
This bright townhouse features large windows that bring in natural light and offer great views of green space. This home has just been repainted. This townhome is surrounded by paved walking paths, green space and natural reserves. Bow Valley High School is a 5- to 10-minute walk away. On the open-concept main level, you will find ample space to enjoy, including a kitchen featuring upgraded stainless-steel appliances, including a gas range; a powder room; and a dining area with a door leading out to a private deck. Professionally kept grounds featuring a fire-pit and garden boxes, along with lawns, trees and shrubs. Yard maintenance includes lawn mowing and snow removal. Upstairs features two master bedrooms, each with its own full en-suite bathroom and walk-in or walk-through closets. Each room is spacious enough for a king-sized bed. The upstairs laundry has a washer, dryer, and ample storage. A linen closet helps with storage, a coat closet on the main floor, and one under the stairs in the garage. Park two vehicles in the heated attached tandem double garage and still have space for a workshop and to store sports equipment. Quiet, respectful neighbours. The house is set back from River Heights Drive and backs onto designated green space. Just a five-minute drive into town and to Spray Lakes Sports and city centre, quick access to HWY22/HWY1 for a 25-minute drive to Calgary or 35 minutes to Kananaskis and just under an hour to Banff. The daily commuter bus to downtown Calgary stops close by.
| Street Address: | 407, 501 River Heights Drive |
| City: | Cochrane |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Rocky View County |
| Subdivision: | River Song |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.16627752 |
| Longitude: | -114.44669581 |
| MLS® Number: | A2297228 |
| Price: | $419,900 |
| Property Area: | 1,209 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,209 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2014 |
| Listing Date: | Apr 02, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached,Insulated,Tandem |
| Appliances: | Built-In Gas Range,Dishwasher,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-MD |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Storeys | 3 |
| Square Footage | 1,209 sqft |
| Community Name | River Song |
| Subdivision Name | River Song |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 1,705 sqft |
| Built in | 2014 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Above Grade | 2 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Built-In Gas Range, Dishwasher, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Laminate |
| Features | No Animal Home, No Smoking Home, See Remarks, Storage |
| Style | Attached |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | None |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | Restrictions |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $425 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Amenities of HOA/Condo, Professional Management |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,209 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 112.35 sq m |
| Main Level: | 651 sq ft |
| Upper Level: | 558 sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Lot Size: | 1,705 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.04 acres |
| Living Room | 20`0" x 11`0" |
| Kitchen | 13`3" x 11`9" |
| Dinette | 11`9" x 6`10" |
| Bedroom - Primary | 16`8" x 11`8" |
| Bedroom - Primary | 13`9" x 11`11" |
| 2pc Bathroom | 7`7" x 6`2" |
| 4pc Ensuite bath | 7`10" x 6`6" |
| 4pc Ensuite bath | 7`10" x 6`6" |
| Laundry | 5`1" x 3`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp