Condo For Sale in Calgary, Alberta
Lovely townhouse with 3 bedrooms, nice outside PRIVATE PATIO and ATTACHED garage! This townhouse is very well-maintained and very clean. Entry on the main floor leads to the attached garage and to the living area. The kitchen has STAINLESS STEEL appliances and a large ISLAND that also works as a breakfast bar. The dining area gives ample room for a dining set. The living area has large PATIO doors, giving lots of natural light to the entire main floor of the unit. This PATIO is great and gives that extra living space for a seating area and a BBQ. A BBQ gas line is installed. A 2-pc bathroom completes the main floor. Upstairs are 3 bedrooms, an ensuite bathroom and a second 4pc bathroom. The primary bedroom is very large, with vaulted ceilings, a walk-in closet and the 4pc ensuite bathroom. The other two bedrooms share another 4-pc bathroom. The laundry area is conveniently located upstairs. The FULL BASEMENT is unfinished and totally open to your ideas on how to create even more living space and potentially a FOURTH bedroom. This unit comes with TWO PARKING spots, one in the attached garage and one on the concrete driveway. NOTE the difference between the 3-storey and 2- storey townhouses in this complex: the 2-storey units, like this one, have a BASEMENT and OUTDOOR SPACE, where the 3-storey ones have neither one. The entire complex, Arrive at Skyview Ranch Arbours, is well-maintained. Upon entry to the complex has a nice garden with a large playground for the kids. As well, there are charging stations for EV’s and good visitor parking. Its location is easy to reach via 60 Street NE. Several elementary schools are a stone's throw from this complex, as well as athletic fields and shops. Overall, a very nice townhouse to call home!
| Street Address: | 626 Skyview Ranch Grove NE |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Skyview Ranch |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.16215861 |
| Longitude: | -113.94745650 |
| MLS® Number: | A2295938 |
| Price: | $369,900 |
| Property Area: | 1,257 Sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,257 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2014 |
| Listing Date: | Mar 30, 2026 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stone,Vinyl Siding |
| Parking: | Concrete Driveway,Garage Faces Front,Single Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | M-1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,257 sqft |
| Community Name | Skyview Ranch |
| Subdivision Name | Skyview Ranch |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 1,528 sqft |
| Built in | 2014 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 3 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Carpet, Laminate |
| Features | No Animal Home, No Smoking Home |
| Style | Attached |
| Construction Material | Stone, Vinyl Siding |
| Building Amenities | Playground, Visitor Parking |
| Structures | Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Stone, Vinyl Siding |
| Community Features | Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Maintenance Fees | $292 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal, Trash |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,257 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 116.78 sq m |
| Main Level: | 528 sq ft |
| Upper Level: | 729 sq ft |
| Below Grade: | 528 sq ft |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 7 |
| Lot Size: | 1,528 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.04 acres |
| Frontage: | 20 ft |
| Legal Description: | 1510109;42 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Kitchen | 12`7" x 8`2" |
| Dining Room | 10`8" x 5`7" |
| Living Room | 9`7" x 9`5" |
| Foyer | 7`0" x 4`11" |
| Laundry | 3`2" x 3`0" |
| Bedroom - Primary | 15`7" x 12`0" |
| Bedroom | 11`6" x 10`2" |
| Bedroom | 10`11" x 8`7" |
| 2pc Bathroom | 5`8" x 4`4" |
| 4pc Bathroom | 10`0" x 4`11" |
| 4pc Ensuite bath | 7`6" x 4`10" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp