Residential For Sale in Calgary, Alberta
Welcome Home! Beautifully kept 2-storey home in Evanston. With fresh paint, updated floor coverings, vaulted ceilings and a legal lower suite, this home is hitting all the boxes. Features include an open two-storey Family Room w/18-foot ceilings and a gas fireplace. There are four bedrooms upstairs, and the owner's suite has a large ensuite with a separate shower and a corner bathtub. The main floor features a large family room, an open kitchen with a large quartz island, a large pantry, a flex room, and a spacious eating area. The lower level has a legal one-bedroom suite. It also has a double-attached garage that is insulated, and the yard is fenced and landscaped. Pride of ownership is everywhere. It is close to playgrounds, shopping, school, and public transit. Possession is negotiable for 60 days. Have a look at the virtual tour and call your agent to come and have a look.
| Street Address: | 42 Evansbrooke Way NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Evanston |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.16397825 |
| Longitude: | -114.11974521 |
| MLS® Number: | A2295181 |
| Price: | $699,900 |
| Property Area: | 1,897 Sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,897 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2003 |
| Listing Date: | May 10, 2026 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Concrete,Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached,Insulated |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Range,Garage Control(s),Refrigerator,Washer/Dryer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-G |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,897 sqft |
| Community Name | Evanston |
| Subdivision Name | Evanston |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 3,971 sqft |
| Built in | 2003 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 1 day |
| Above Grade | 4 |
| Total | 4 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Range, Garage Control(s), Refrigerator, Washer/Dryer, Window Coverings |
| Flooring | Carpet, Laminate, Tile |
| Features | No Animal Home, No Smoking Home, Open Floorplan, Pantry, Vaulted Ceiling(s) |
| Construction Material | Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Building Amenities | Playground, Racquet Courts |
| Structures | Deck |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Concrete, Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,897 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 176.24 sq m |
| Main Level: | 943 sq ft |
| Upper Level: | 954 sq ft |
| Below Grade: | 885 sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 3,971 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.09 acres |
| Frontage: | 39 ft |
| Legal Description: | 0310998;3;6 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Foyer | 8`1" x 6`1" |
| Den | 9`11" x 6`10" |
| Family Room | 14`6" x 13`11" |
| Kitchen | 13`11" x 12`8" |
| 2pc Ensuite bath | 6`10" x 3`0" |
| Laundry | 9`2" x 6`4" |
| 4pc Bathroom | 7`6" x 4`11" |
| 5pc Ensuite bath | 11`8" x 10`10" |
| Bedroom - Primary | 14`0" x 13`3" |
| Bedroom | 10`6" x 9`8" |
| Bedroom | 12`8" x 8`8" |
| Bedroom | 10`4" x 9`8" |
| 4pc Bathroom | 10`1" x 4`9" |
| Bedroom | 14`4" x 10`9" |
| Kitchen | 17`3" x 11`2" |
| Game Room | 13`7" x 10`1" |
| Storage | 13`5" x 4`2" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp