Residential For Sale in Calgary, Alberta
Opportunity knocks in one of Calgary’s most desirable communities — Dalhousie! This spacious 6-bedroom, 2 full bath + 2 half bath home sits on a massive 7,500+ sq ft lot (approx. 67 ft x 125 ft) A turnkey investment property with tenants in place providing Immediate Rental Revenue. Extensively updated with new flooring, stairs, baseboards, vanities, electrical, lighting, full exterior paint, and fresh interior paint (2025). Additional updates include: New Fridge 2026 New roof shingles (2021) New furnace (2008) Hot water tank (2012) Updated 3-piece bathroom (2013) Several newer windows (2008) Features include a large 23' x 23' split double garage, huge attic room above the garage with ladder access, additional art/playroom behind the garage, large private driveway, hot tub, and expansive private front and backyard. Layout offers 3 bedrooms upstairs, 1 on the main floor, and 2 in the basement, providing excellent rental flexibility. Main floor room with separate entrance and half bath also offers potential for a home office or business use. Backing onto a walking path with green space across the street, and close to top schools, transit, shopping, and amenities. Zoned R-CG, offering strong redevelopment potential (subject to City approvals).
| Street Address: | 5632 dalhousie Drive NW |
| City: | Calgary |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | N/A |
| County/Parish: | Calgary |
| Subdivision: | Dalhousie |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.11190293 |
| Longitude: | -114.16692135 |
| MLS® Number: | A2244896 |
| Price: | $779,900 |
| Property Area: | 1,683 Sq ft |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms Half: | 2 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,683 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1973 |
| Listing Date: | Nov 07, 2025 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Concrete,Stucco,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached,Parking Pad |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Electric Range,Garage Control(s),Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | RCG |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,683 sqft |
| Community Name | Dalhousie |
| Subdivision Name | Dalhousie |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 7,502 sqft |
| Built in | 1973 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 145 days |
| Above Grade | 4 |
| Total | 4 |
| Partial | 2 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Electric Range, Garage Control(s), Refrigerator, Washer |
| Flooring | Carpet, Ceramic Tile, Hardwood |
| Features | Central Vacuum |
| Construction Material | Concrete, Stucco, Wood Frame |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Concrete, Stucco, Wood Frame |
| Community Features | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,683 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 156.40 sq m |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 7,502 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.17 acres |
| Frontage: | 67 ft |
| Living Room | 19`0" x 8`11" |
| Bedroom | 12`11" x 10`0" |
| Bedroom | 10`11" x 9`7" |
| Furnace/Utility Room | 14`3" x 11`11" |
| Family Room | 16`0" x 10`1" |
| Bedroom | 10`7" x 9`7" |
| Great Room | 28`1" x 12`1" |
| Dining Room | 11`10" x 8`11" |
| Bedroom - Primary | 14`1" x 11`6" |
| Bedroom | 11`4" x 9`11" |
| 2pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Kitchen | 13`5" x 9`11" |
| Laundry | 6`7" x 5`3" |
| Bedroom | 11`5" x 11`0" |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| 3pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| 2pc Bathroom |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp