Residential For Sale in Airdrie, Alberta
Airdrie' s number 1 voted builder is providing this amazing opportunity for a quick possession laned home with a main floor bed and full bath along with a 20 x 22 ft. concrete pad! This prairie design home offers 4 bedrooms and 3 full bathrooms! The Laurelvale model is one of our most popular models and comes with all the bells and whistles, full set of appliances, side entry, garage pad and front plus side yard landscaping! enjoy over 1600 SF of living space with the comfort of having your own front and backyard. Come take a look today with your favorite realtor or visit our show home located at 902 & 909 Chinook Winds Meadow SW.
| Street Address: | 966 Chinook Winds Meadow SW |
| City: | Airdrie |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T4B 5R1 |
| County/Parish: | Airdrie |
| Subdivision: | Chinook Gate |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.26477830 |
| Longitude: | -114.04028600 |
| MLS® Number: | A2239371 |
| Price: | $594,000 |
| Property Area: | 1,625 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,625 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2025 |
| Listing Date: | Jul 12, 2025 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Mixed |
| Parking: | Parking Pad |
| Appliances: | Dishwasher,Electric Stove,Garage Control(s),Microwave,Range Hood,Refrigerator,Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R1-L |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Park,Playground,Pool,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,625 sqft |
| Community Name | Chinook Gate |
| Subdivision Name | Chinook Gate |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 2,968 sqft |
| Built in | 2025 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Parking Pad |
| Time on MLS Listing | 214 days |
| Above Grade | 4 |
| Total | 3 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Electric Stove, Garage Control(s), Microwave, Range Hood, Refrigerator, Washer/Dryer |
| Flooring | Carpet, Vinyl Plank |
| Features | Granite Counters, High Ceilings, Kitchen Island, No Animal Home, No Smoking Home, Open Floorplan, Pantry, Separate Entrance, Vinyl Windows, Walk-In Closet(s) |
| Construction Material | Mixed |
| Building Amenities | Park |
| Structures | Deck, Patio |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Mixed |
| Community Features | Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Parking Pad |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,625 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 150.97 sq m |
| Main Level: | 840 sq ft |
| Upper Level: | 785 sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 2,968 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.07 acres |
| Frontage: | 28 ft |
| Foyer | 4`6" x 6`3" |
| Living Room | 12`3" x 13`8" |
| Dining Room | 18`11" x 7`3" |
| Kitchen | 13`9" x 11`10" |
| 3pc Bathroom | 4`9" x 8`6" |
| Mud Room | 8`11" x 6`7" |
| Bedroom | 10`10" x 12`3" |
| Bedroom - Primary | 13`9" x 13`4" |
| Walk-In Closet | 4`11" x 4`11" |
| Walk-In Closet | 4`10" x 4`8" |
| 3pc Ensuite bath | 4`11" x 9`11" |
| Bedroom | 8`10" x 12`3" |
| Bedroom | 9`10" x 9`8" |
| Laundry | 3`5" x 5`10" |
| 3pc Bathroom | 8`10" x 4`10" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp