Condo For Sale in Milk River, Alberta
Really great townhouse for sale in Milk River! 2 bedroom with additional office/computer room. 2 bathroom, 1 up and 1 down. New central a/c unit installed last June. Attached single rear garage with new epoxy coated floor. Some improvements throughout the home including lighting and keyless door handles/locks and flooring. 2 separate living rooms, 1 upstairs in the main living area and 1 downstairs. New paint in the basement living room. Located across the street from the Milk River golf course, grocery store, home hardware and more! All stainless steel appliances included. Good low maintenence home.
| Street Address: | 207 Centre Avenue NE |
| City: | Milk River |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T0K 1M0 |
| County/Parish: | Warner No. 5, County of |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 49.14845700 |
| Longitude: | -112.08376100 |
| MLS® Number: | A2236730 |
| Price: | $220,000 |
| Property Area: | 1,705 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,705 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1991 |
| Listing Date: | Jul 03, 2025 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Concrete,Mixed,Stucco |
| Parking: | Off Street,Parking Pad,Single Garage Attached |
| Appliances: | Central Air Conditioner,Dishwasher,Dryer,Electric Stove,Refrigerator,See Remarks,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R-1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Airport/Runway,Clubhouse,Fishing,Golf,Park,Playground,Pool,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,705 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 3,120 sqft |
| Built in | 1991 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 197 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Central Air Conditioner, Dishwasher, Dryer, Electric Stove, Refrigerator, See Remarks, Washer |
| Flooring | Carpet, Laminate, Other |
| Features | Central Vacuum, Separate Entrance, Storage |
| Style | Attached |
| Construction Material | Concrete, Mixed, Stucco |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Concrete, Mixed, Stucco |
| Community Features | Airport/Runway, Clubhouse, Fishing, Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks |
| Amenities Nearby | Airport/Runway, Clubhouse, Fishing, Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Total Finished Area: | 1,705 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 158.40 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 4 |
| Lot Size: | 3,120 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.07 acres |
| Frontage: | 26 ft |
| Bedroom - Primary | 12`1" x 12`0" |
| Living Room | 17`8" x 13`2" |
| Bedroom | 12`4" x 11`7" |
| Kitchen | 10`4" x 10`1" |
| Laundry | 8`0" x 5`0" |
| 4pc Bathroom | 11`4" x 5`6" |
| Family Room | 25`5" x 25`1" |
| Office | 12`4" x 11`8" |
| Furnace/Utility Room | 12`3" x 10`8" |
| 3pc Bathroom | 7`9" x 6`6" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp