Residential For Sale in Hanna, Alberta
Welcome to this beautifully maintained family home! With five generously sized bedrooms and a newly renovated bathroom, this home offers abundant space for a growing family to thrive. Step outside onto the newly constructed composite deck, a perfect haven for outdoor relaxation or entertaining guests. From here, enjoy breathtaking views of the nearby museum! The property features a heated two-car garage and garden shed. Set on a beautifully landscaped lot, this well-built home offers both privacy and picturesque surroundings. With thoughtful updates and timeless appeal, it’s a perfect blend of comfort, practicality, and room to grow - a truly peaceful place to call home.
| Street Address: | 604 3 Street E |
| City: | Hanna |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T0J1P0 |
| County/Parish: | Special Area 2 |
| Subdivision: | Hanna |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 51.64789159 |
| Longitude: | -111.91914600 |
| MLS® Number: | A2228966 |
| Price: | $239,900 |
| Property Area: | 980 Sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 980 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1975 |
| Listing Date: | Jun 05, 2025 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Masonite,Stucco |
| Parking: | Double Garage Detached |
| Appliances: | Dryer,Electric Range,Freezer,Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R2 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Lake,Park,Playground,Pool,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Tennis Court(s) |
| Heating: | Central |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 980 sqft |
| Community Name | Hanna |
| Subdivision Name | Hanna |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 5,500 sqft |
| Built in | 1975 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 56 days |
| Above Grade | 3 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dryer, Electric Range, Freezer, Refrigerator, Washer |
| Flooring | Carpet, Laminate |
| Features | Central Vacuum |
| Construction Material | Masonite, Stucco |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | Central |
| Exterior Finish | Masonite, Stucco |
| Community Features | Golf, Lake, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Tennis Court(s) |
| Amenities Nearby | Golf, Lake, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Tennis Court(s) |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 980 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 91.04 sq m |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Lot Size: | 5,500 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.13 acres |
| Frontage: | 50 ft |
| Living Room | 11`5" x 18`0" |
| Kitchen With Eating Area | 11`5" x 17`0" |
| Bedroom - Primary | 11`0" x 13`0" |
| Bedroom | 9`0" x 11`5" |
| Bedroom | 8`0" x 9`5" |
| 3pc Bathroom | 5`0" x 13`0" |
| Game Room | 11`0" x 27`0" |
| Bedroom | 10`5" x 11`0" |
| Bedroom | 10`5" x 11`0" |
| Other | 11`5" x 27`0" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp