Condo For Sale in Edson, Alberta
Investment Opportunity! This well-maintained 2-bedroom unit is located on the third floor of Cedar Glen Condos. The galley-style kitchen features upgraded appliances, including a refrigerator, stove, and built-in dishwasher. The spacious dining room flows into the living room, which has patio doors leading to the balcony. The unit includes good-sized bedrooms, and the updated 4-piece bathroom is a great addition. There's also an in-suite storage room. The carpets and linoleum were upgraded a few years ago, and the unit is in excellent condition. Amenities include a common laundry room, a parking lot with an assigned stall and plug-in, and additional visitor parking. The building's interior has been freshly painted, and the boiler has been upgraded. Cedar Glen is conveniently located in the Evergreen neighborhood of Edson, close to schools, parks, shopping, and various amenities. The unit currently has reliable tenants with a lease that runs until February 2026, and it is professionally managed, making this a stress-free investment opportunity.
| Street Address: | 311, 5317 5 Avenue |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 1P7 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | Edson |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.58164317 |
| Longitude: | -116.44115526 |
| MLS® Number: | A2207439 |
| Price: | $65,000 |
| Property Area: | 776 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 776 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1977 |
| Listing Date: | Apr 02, 2025 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Apartment |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame,Wood Siding |
| Parking: | Assigned,Off Street,Outside,Parking Lot,Plug-In,Stall |
| Appliances: | Dishwasher,Range Hood,Refrigerator,Stove(s) |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R3 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Airport/Runway,Golf,Park,Playground,Pool,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Baseboard,Boiler,Hot Water,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Water Source: | Public |
| Sewer: | Sewer |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Apartment |
| Storeys | 3 |
| Square Footage | 776 sqft |
| Community Name | Edson |
| Subdivision Name | Edson |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 1977 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Assigned |
| Time on MLS Listing | 303 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Range Hood, Refrigerator, Stove(s) |
| Flooring | Carpet, Linoleum |
| Features | Laminate Counters, No Animal Home, No Smoking Home, Storage |
| Style | Attached |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame, Wood Siding |
| Building Amenities | Coin Laundry, Laundry, Parking, Snow Removal, Storage, Trash, Visitor Parking |
| Structures | Balcony(s) |
| Cooling | None |
| Heating Type | Baseboard, Boiler, Hot Water, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame, Wood Siding |
| Community Features | Airport/Runway, Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Pets Allowed | No |
| Amenities Nearby | Airport/Runway, Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Maintenance Fees | $680 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Heat, Interior Maintenance, Maintenance Grounds, Parking, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Residential Manager, Sewer, Snow Removal, Trash, Water |
| Parking Type | Assigned |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Total Finished Area: | 776 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 72.09 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Entrance | 7`9" x 3`8" |
| Living Room | 15`5" x 11`6" |
| Dining Room | 9`7" x 7`6" |
| Kitchen | 7`8" x 7`6" |
| Bedroom - Primary | 14`1" x 10`1" |
| Bedroom | 14`1" x 9`0" |
| 4pc Bathroom | 7`10" x 4`10" |
| Storage | 5`7" x 4`6" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp