Condo For Sale in Coleman, Alberta
One of the last four homes to be built at Ironstone Lookout. Number 47 Ironstone Dr. is a bungalow style home with a wide frontage which is seldom seen in the semi-detached market. The main level features an open floor plan with two bedrooms and two bathrooms. Main floor laundry. Very bright with large windows to take advantage of the beautiful mountain views that Crowsnest Pass offers. The lower level has a large media room, two bedrooms and a bathroom. Spacious attached garage with an ample driveway offers comfortable parking. Ironstone Lookout offers proven high quality craftmanship and materials in a beautiful mountain home. GST is applicable.
| Street Address: | 47 Ironstone Drive |
| City: | Coleman |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T0K 0M0 |
| County/Parish: | Crowsnest Pass |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 49.63299270 |
| Longitude: | -114.47985670 |
| MLS® Number: | A2193517 |
| Price: | $549,000 |
| Property Area: | 1,137 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 1,137 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2025 |
| Listing Date: | Feb 07, 2025 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Row/Townhouse |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Mixed |
| Parking: | Single Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Microwave Hood Fan,Refrigerator,Stove(s),Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | Residential |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Fishing,Golf,None,Pool,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights |
| Heating: | Forced Air |
| Cooling: | Rough-In |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Row/Townhouse |
| Square Footage | 1,137 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | Unknown |
| Built in | 2025 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 253 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 3 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Microwave Hood Fan, Refrigerator, Stove(s), Washer/Dryer |
| Flooring | Vinyl Plank |
| Features | High Ceilings, Kitchen Island |
| Style | Attached |
| Construction Material | Mixed |
| Building Amenities | Visitor Parking |
| Structures | Deck |
| Cooling | Rough-In |
| Heating Type | Forced Air |
| Exterior Finish | Mixed |
| Community Features | Fishing, Golf, None, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Pets Allowed | Yes |
| Amenities Nearby | Fishing, Golf, None, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights |
| Maintenance Fees | $420 Monthly |
| Maintenance Fees Include | Common Area Maintenance, Insurance, Maintenance Grounds, Professional Management, Reserve Fund Contributions, Snow Removal |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 1,137 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 105.63 sq m |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Rooms Above Grade: | 4 |
| Living Room | 19`0" x 10`0" |
| Kitchen With Eating Area | 23`6" x 10`0" |
| Bedroom - Primary | 13`6" x 11`0" |
| 3pc Ensuite bath | 0`6" x 0`0" |
| Bedroom | 11`0" x 10`0" |
| 4pc Bathroom | |
| Bedroom | 15`0" x 11`0" |
| Bedroom | 16`6" x 10`0" |
| Family Room | 20`0" x 18`0" |
| 3pc Bathroom | |
| Laundry |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp