Residential For Sale in Edson, Alberta
This spacious custom built 2 storey home features 5 bedrooms and 3 bathrooms, and is located in the Hillendale Subdivision—close to schools, playgrounds, walking trails, and the hospital. It boasts an open concept kitchen and dining area with oak cabinets by Theo, a breakfast nook, in-floor heating, triple glazed windows, and California knockdown ceilings. The main floor features a large primary bedroom with a huge walk-in closet and a beautiful ensuite with a controlled jetted tub equipped with lights and a small TV, along with a separate shower featuring side jets and a waterfall. Two additional bedrooms and a full bathroom are also located on the main level. Upstairs, you’ll find a gigantic living room with French doors to the balcony, an additional bedroom, a 4-piece bathroom, and a walkway overlooking the main level that leads to an enormous bonus room/bedroom above the garage. The 26' x 30' attached garage offers ample space, with plenty of parking available and in-floor heating. This well insulated home built on a solid concrete slab (no basement—eliminating concerns about basement flooding) is of steel frame and Polycore construction with euroslate recycled shingles. The property is priced below the Town of Edson’s current assessed value of $529,320 (2025). A buyer may apply to appeal the assessment with the municipality, which could result in a tax adjustment; approval is not guaranteed. The lot directly behind the home is also available for purchase through the Town of Edson, and the municipality will consider all offers—providing a great opportunity for buyers who may want to secure a massive backyard or additional space. Don't miss your chance to own this one-of-a-kind custom-built home with A/C and plenty of parking!
| Street Address: | 1506 42 Street |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 0A5 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.59355600 |
| Longitude: | -116.41467900 |
| MLS® Number: | A2143123 |
| Price: | $450,000 |
| Property Area: | 3,336 Sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 3 |
| Living Area: | 3,336 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2007 |
| Listing Date: | Jun 19, 2024 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Other,Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Attached,Off Street,Parking Pad,RV Access/Parking |
| Appliances: | Dishwasher,Disposal,Dryer,Electric Stove,Garage Control(s),Refrigerator,Washer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Airport/Runway,Fishing,Golf,Park,Playground,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Tennis Court(s) |
| Heating: | In Floor,Fireplace(s),Forced Air,Radiant |
| Cooling: | Central Air |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 3,336 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 8,617 sqft |
| Built in | 2007 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 640 days |
| Above Grade | 5 |
| Total | 3 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Disposal, Dryer, Electric Stove, Garage Control(s), Refrigerator, Washer |
| Flooring | Ceramic Tile, Concrete, Hardwood |
| Features | Breakfast Bar, French Door, High Ceilings, Jetted Tub, Open Floorplan, Primary Downstairs, Soaking Tub, Walk-In Closet(s) |
| Construction Material | Other, Wood Frame |
| Structures | Balcony(s), Patio |
| Cooling | Central Air |
| Heating Type | In Floor, Fireplace(s), Forced Air, Radiant |
| Exterior Finish | Other, Wood Frame |
| Community Features | Airport/Runway, Fishing, Golf, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s) |
| Amenities Nearby | Airport/Runway, Fishing, Golf, Park, Playground, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s) |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 8 |
| Total Finished Area: | 3,336 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 309.92 sq m |
| Main Level: | 1,730 sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 3 |
| Rooms Above Grade: | 8 |
| Lot Size: | 8,617 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.20 acres |
| Frontage: | 31 ft |
| Dining Room | 18`0" x 14`5" |
| Kitchen | 15`1" x 12`1" |
| Bedroom - Primary | 15`0" x 11`0" |
| Bedroom | 13`0" x 12`8" |
| Bedroom | 13`0" x 12`8" |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| 3pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| 4pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Laundry | 9`5" x 5`2" |
| Living Room | 28`9" x 26`10" |
| Bedroom | 38`10" x 11`10" |
| Bedroom | 12`8" x 12`2" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp