Residential For Sale in Edson, Alberta
11.91 acres in Edson with a charming home, a nice garage, tons of development potential! An amazing place to build your dream acreage! The local improvement tax that is paid annually ($4079.63) will be finished in July, 2028.
| Street Address: | 6432 17 Avenue |
| City: | Edson |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T7E 1S4 |
| County/Parish: | Yellowhead County |
| Subdivision: | Edson |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 53.59478900 |
| Longitude: | -116.46063000 |
| MLS® Number: | A2124317 |
| Price: | $310,000 |
| Property Area: | 730 Sq ft |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 1 |
| Living Area: | 730 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 1947 |
| Listing Date: | Apr 18, 2024 |
| Garage Spaces: | 2 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Wood Frame |
| Parking: | Double Garage Detached,RV Access/Parking |
| Appliances: | Refrigerator,Stove(s),Washer/Dryer |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | R1-R |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Airport/Runway,Golf,Park,Playground,Pool,Schools Nearby,Shopping Nearby,Sidewalks,Street Lights,Tennis Court(s),Walking/Bike Paths |
| Heating: | Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 730 sqft |
| Community Name | Edson |
| Subdivision Name | Edson |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 518,799 sqft |
| Built in | 1947 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 646 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 1 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Refrigerator, Stove(s), Washer/Dryer |
| Flooring | Wood |
| Features | Laminate Counters |
| Construction Material | Wood Frame |
| Structures | None |
| Cooling | None |
| Heating Type | Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Wood Frame |
| Community Features | Airport/Runway, Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Amenities Nearby | Airport/Runway, Golf, Park, Playground, Pool, Schools Nearby, Shopping Nearby, Sidewalks, Street Lights, Tennis Court(s), Walking/Bike Paths |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Total Finished Area: | 730 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 67.82 sq m |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Full Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 5 |
| Lot Size: | 518,799 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 11.91 acres |
| Kitchen | 11`2" x 14`8" |
| Dining Room | 9`6" x 11`6" |
| Bedroom - Primary | 11`6" x 10`8" |
| Bedroom | 11`6" x 7`10" |
| 3pc Bathroom | 8`0" x 5`0" |
| Living Room | 13`3" x 11`3" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp