Residential For Sale in Rural Lacombe County, Alberta
2006 home on 3.8 acres with ag zoning about 3 miles outside the small community of Eckville. The home features ICF block foundation to keep your utility costs at bay and also has a pellet stove in the main floor family room. The main floor consists of 2 bedrooms, full bath, open concept living/dining/kitchen, family room and handy main floor laundry. The fully finished walk out basement has 2 more bedrooms, full bath, another family room space, an entry space with a large sink handy for bringing in veggies from the garden. The office space would make a lovely media room and has underfloor heat throughout this level. Outside there is a huge barn, corrals with stock waterers. The second home although has been updated over the years can be used only as an accessory building.
| Street Address: | 3402 3 Township Road 392 |
| City: | Rural Lacombe County |
| Province/State: | Alberta |
| Postal Code: | T0M 0X0 |
| County/Parish: | Lacombe County |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 52.35079488 |
| Longitude: | -114.38638304 |
| MLS® Number: | A2100533 |
| Price: | $589,900 |
| Property Area: | 1,448 Sq ft |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms Half: | 0 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 1,448 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2006 |
| Listing Date: | Jan 10, 2024 |
| Garage Spaces: | 0 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Pending |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Stucco |
| Parking: | Parking Pad |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Refrigerator,Stove(s),Washer,Window Coverings |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | 1 |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Golf,Schools Nearby,Shopping Nearby |
| Heating: | In Floor,Forced Air |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 1,448 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 166,834 sqft |
| Built in | 2006 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Parking Pad |
| Time on MLS Listing | 706 days |
| Above Grade | 2 |
| Total | 2 |
| Partial | 0 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Refrigerator, Stove(s), Washer, Window Coverings |
| Flooring | Ceramic Tile, Hardwood, Laminate, Linoleum |
| Features | Ceiling Fan(s), Crown Molding, High Ceilings, Jetted Tub, Kitchen Island, No Smoking Home, Storage, Vaulted Ceiling(s) |
| Construction Material | Stucco |
| Structures | Deck |
| Cooling | None |
| Heating Type | In Floor, Forced Air |
| Exterior Finish | Stucco |
| Community Features | Golf, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Amenities Nearby | Golf, Schools Nearby, Shopping Nearby |
| Parking Type | Parking Pad |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Total Finished Area: | 1,448 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 134.53 sq m |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Rooms Above Grade: | 6 |
| Lot Size: | 166,834 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 3.83 acres |
| 4pc Bathroom | 8`5" x 11`5" |
| Bedroom | 9`6" x 12`0" |
| Dining Room | 16`3" x 9`7" |
| Family Room | 21`0" x 13`0" |
| Kitchen | 18`0" x 11`6" |
| Living Room | 19`6" x 11`9" |
| Bedroom - Primary | 13`7" x 15`2" |
| 3pc Bathroom | 7`11" x 9`10" |
| Bedroom | 14`6" x 11`5" |
| Bedroom | 17`10" x 11`11" |
| Laundry | 11`7" x 13`8" |
| Office | 19`9" x 11`8" |
| Game Room | 22`9" x 11`9" |
| Furnace/Utility Room | 4`10" x 11`5" |
| Furnace/Utility Room | 5`9" x 6`6" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp