Residential For Sale in Loon Lake, Saskatchewan
There is room for everyone to enjoy the lake with this fantastic FIVE BEDROOM, three bathroom two storey with a garage walkout! This is private TITLED LAND at Makwa Lake within steps of Jumbo Beach. A functional 2144 square foot 2007 construction with an undeveloped ICF basement with direct access to the 14x30 foot garage. The main floor offers a modern, white kitchen with all appliances included, a dedicated dining area with french-doors to the rear covered deck, a large living area, handy 2 piece bath beside the back door as well as the master suite with a full ensuite with a jacuzzi soaker tub. On the second floor you will find four really nice sized bedrooms, a supersized family washroom with another soaker tub, dedicated laundry area and a cozy family room with direct access to the second floor covered balcony which provides for a lovely lake view! The rear yard is super private, fully fenced with a storage shed with barn style doors, dedicated parking area, firepit area and raised natural garden beds, there is access to the yard with gates on all sides of the property. Amenities plus include all the amenities of home including an air exchanger, central vacuum, garburator, water softener, dishwasher and automatic garage door opener. Make your move and make this home away from home yours to get away and enjoy!
| Street Address: | 503 Makwa Drive |
| City: | Loon Lake |
| Province/State: | Saskatchewan |
| Postal Code: | S0M 1L0 |
| County/Parish: | Saskatchewan |
| Subdivision: | NONE |
| Country: | Canada |
| Latitude: | 54.03061000 |
| Longitude: | -109.18525700 |
| MLS® Number: | A2084847 |
| Price: | $369,000 |
| Property Area: | 2,144 Sq ft |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms Half: | 1 |
| Bathrooms Full: | 2 |
| Living Area: | 2,144 Sq ft |
| Building Area: | 0 Sq ft |
| Year Built: | 2007 |
| Listing Date: | Oct 02, 2023 |
| Garage Spaces: | 1 |
| Property Type: | Residential |
| Property Subtype: | Detached |
| MLS Status: | Active |
| Flooring: | N/A |
| Construction: | Vinyl Siding,Wood Frame |
| Parking: | Off Street,Parking Pad,Single Garage Attached |
| Appliances: | Dishwasher,Dryer,Microwave,Range Hood,Refrigerator,Stove(s),Washer,Water Softener |
| Stories: | N/A |
| Zoning: | SEASON |
| Fireplace: | N/A |
| Amenities: | Fishing,Golf,Lake,Park,Playground |
| Heating: | Floor Furnace,Forced Air,Natural Gas |
| Cooling: | None |
| Property Type | Residential |
| Building Type | Detached |
| Square Footage | 2,144 sqft |
| Community Name | NONE |
| Subdivision Name | NONE |
| Title | Fee Simple |
| Land Size | 4,791 sqft |
| Built in | 2007 |
| Annual Property Taxes | Contact listing agent |
| Parking Type | Garage |
| Time on MLS Listing | 654 days |
| Above Grade | 5 |
| Total | 3 |
| Partial | 1 |
| Appliances Included | Dishwasher, Dryer, Microwave, Range Hood, Refrigerator, Stove(s), Washer, Water Softener |
| Flooring | Carpet, Concrete, Laminate, Linoleum |
| Features | Ceiling Fan(s), Closet Organizers, French Door, Jetted Tub, Kitchen Island, Laminate Counters, Primary Downstairs, Recessed Lighting, Soaking Tub, Storage |
| Construction Material | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Structures | Balcony(s), Deck, Rear Porch |
| Cooling | None |
| Heating Type | Floor Furnace, Forced Air, Natural Gas |
| Exterior Finish | Vinyl Siding, Wood Frame |
| Community Features | Fishing, Golf, Lake, Park, Playground |
| Amenities Nearby | Fishing, Golf, Lake, Park, Playground |
| Parking Type | Garage |
| Total Parking Spaces | 6 |
| Total Finished Area: | 2,144 sq ft |
| Total Finished Area (Metric): | 199.18 sq m |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Full Bathrooms: | 2 |
| Half Bathrooms: | 1 |
| Rooms Above Grade: | 9 |
| Lot Size: | 4,791 sq ft |
| Lot Size (Acres): | 0.11 acres |
| Frontage: | 50 ft |
| Legal Description: | LOT 3 BLK 5 PLAN BQ4721 EXT 0 |
| Title to Land: | Fee Simple |
| Living Room | 15`10" x 14`11" |
| Kitchen | 12`2" x 11`8" |
| Dining Room | 11`8" x 11`8" |
| 2pc Bathroom | 0`0" x 0`0" |
| Bedroom - Primary | 14`9" x 12`6" |
| 4pc Ensuite bath | |
| Family Room | 12`6" x 12`3" |
| Laundry | 7`1" x 5`5" |
| Bedroom | 10`6" x 9`1" |
| Bedroom | 14`11" x 10`5" |
| 4pc Bathroom | |
| Bedroom | 10`4" x 9`4" |
| Bedroom | 14`11" x 10`5" |
| Furnace/Utility Room | 25`9" x 18`11" |
Loading Walk Score...
Powered by Yelp